Etiyopya Başbakanı, Twitter hesabından geçtiğimiz Temmuz ayında Nahda Barajı'nın ikinci aşama dolum işleminin tamamlandığını duyurduğu fotoğraflar yayınladı.

Mısır: Nahda Barajı ile ilgili tüm olasılıklar üzerinde çalışıyoruz

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, bakanlığın Asvan Barajı etrafındaki altyapı inşaatı yoluyla barajın yıkılma olasılığı da dahil olmak üzere Nahda Barajı (Rönesans) ile ilgili tüm olasılıklar üzerinde çalıştığını söyledi.

Mısır medyasına göre, Bakan Abdulati, Kahire Su Haftası’nın üçüncü günü vesilesiyle düzenlenen etkinlik sırasında, “Altyapı projeleri, suyun belirtilen saatte Nasır Gölü’ne ulaşmama ihtimalini de hesaba katıyor. Bu nedenle bakanlık olarak tüm risklere hazırlanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise, pazar günü Mısır’ın su krizi ve Nahda Barajı konusundaki anlaşmazlığı ele alan Kahire Su Haftası’nın açılışını yaptı.

Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı tarafından organize edilen Su Haftası, 24-28 Ekim tarihleri arasında ‘Su, Nüfus ve Küresel Değişim: Zorluklar ve Fırsatlar’ temasıyla başladı.

Sisi açılışta yaptığı konuşmada, Mısır halkının Nahda Barajı konusundaki gelişmeleri yakından takip ettiğinin altını çizerek, “Mısır, bu konuda mümkün olan en kısa sürede dengeli ve yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varmayı hedefliyor” diye konuştu.

Mısır, Sudan ve Etiyopya, barajın doldurulması ve işletilmesi konusunda bir anlaşmaya varma umuduyla 10 yıldır aralıklı olarak müzakereler yapıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Eylül ayında anlaşmazlığın çözümü için Mısır, Sudan ve Etiyopya’ya, Afrika Birliği (AfB) gözetiminde müzakerelere yeniden dönme çağrısı yaptı.

Şarku’l Avsat