ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley

ABD Genelkurmay Başkanı: Çin’in hipersonik silah sistemi testleri çok endişe verici

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Çin’in hipersonik silah sistemi denemesinin Washington ve Pekin arasındaki yarışın tırmanmasında ‘çok endişe verici’ bir gelişme olduğunu söyledi.

Milley, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, “Gördüklerimiz, hipersonik bir silah sisteminin test edilmesinde çok önemli bir olaydı. Bu çok endişe verici. Sputnik anı mı bilmiyorum ama buna çok yakın olduğunu düşünüyorum. Tüm dikkatimiz üzerinde” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı, bu ifadeler ile 1957’de fırlatılarak Sovyetler Birliği’ne uzay yarışında erken bir liderlik sağlayan Sputnik uydusuna atıfta bulundu.

Milley’in yorumları, Çin ordusunun nükleer savaş başlığı taşıyabilen hipersonik füzeyi yörüngeye fırlatması da dahil olmak üzere, yaz boyunca muhtemelen iki hipersonik füze testi gerçekleştirdiğine dair haberlere ilişkin en önemli onay oldu.

Bu gelişmeler, ABD ve Çin ordularının Güney Çin Denizi’nden Tayvan Boğazı’na kadar Asya genelinde giderek daha fazla karşı karşıya geldiği bir dönemde ortaya çıktı.

Milley, söz konusu hipersonik füze testlerinin, Çin ordusunun daha geniş bir birikiminin parçası olduğunu söyleyerek, “Hızla genişliyorlar, uzayda, siberde ve kara, deniz ve hava alanlarında. 1979’da çok büyük ölçüde köylü tabanlı bir piyade ordusundan, tüm alanları kapsayan ve küresel emelleri olan çok yetenekli bir orduya geçtiler” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Şarku’l Avsat