Kordahi, Körfez ülkeleriyle Lübnan arasında siyasi krize neden oldu

Lübnan Enformasyon Bakanı George Kordahi’nin, Yemen hakkındaki yaptığı ‘rahatsız edici’ açıklamaları, ülkesinin Körfez ülkeleriyle siyasi kriz yaşamasına neden oldu. Suudi Arabistan dün Lübnan’ın Riyad Büyükelçisi’ni çağırarak, Arap Koalisyonu’nun Yemen’deki çalışmalarına ilişkin saldırgan açıklamalarına karşı resmi bir protesto notası verdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehdit eden Husi terörist milislerine karşı Yemen meşru hükümetini destekleyen Krallık ve Koalisyon ülkelerine yönelik Kordahi’nin açıklamalarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Bu açıklamaların en basit siyasi normlarla çeliştiğini belirten Bakanlık, iki kardeş halk arasındaki tarihi ilişkilerle tutarsız olduğunu yineledi. Açıklamada, bu saldırgan açıklamaların iki ülke arasındaki ilişkilere yansımaları göz önüne alındığında, Lübnan’ın Riyad Büyükelçisinin Bakanlığa çağrılarak kendisine resmi bir protesto notası verildiği kaydedildi.

Kuveyt: Yanlış suçlamalar

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, Kordahi’nin Yemen hakkında yaptığı yorumlarını protesto etmek amacıyla Lübnan Maslahatgüzarı Hadi Haşim’i bakanlığa çağırdı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, iki kardeş ülke Suudi Arabistan ve BAE’ye, Yemen ve halkını desteklemekte oynadıkları büyük ve takdir edilen rolleriyle çelişen yanlış suçlamalar yöneltildiği ifade edildi.

Bahreyn: Hatalı iddialar

Öte yandan Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, Lübnan’ın Manama Büyükelçisi’ni çağırarak kendisine protesto notası verdi. Bakanlık tarafında yapılan açıklamada, Kordahi’nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yönelik açıklamaları “hatalı iddialar” olarak değerlendirilerek, açıklamaların kınandığı ve protesto notası verildiğine işaret edildi.

Bakanlık, protesto notasında terörist Husi grubunun Yemen ve Yemen halkına karşı işlediği suçlar, ihlaller ve hükümete karşı yasa dışı darbesinin ardından Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarıyla diplomatik normları ihlal eden bu sorumsuz açıklamaları reddettiğini belirtti.

BAE’den Kordahi’nin açıklamalarına kınama

BAE’de Lübnan Enformasyon Bakanı’nın Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’na yönelik yapılan açıklamaları şiddetle kınadı.

BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, Kordahi’nin Yemen’de meşru hükümeti destekleyen koalisyon ülkelerini rencide eden bu utanç verici ve önyargılı açıklamalarını güçlü bir şekilde kınadığını bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, Lübnan’ın Abu Dabi Büyükelçisi’nin bakanlığa çağrılarak Kordahi’nin açıklamaları sebebiyle nota verildiği kaydedildi. Kordahi’nin açıklamalarının, diplomatik normlarla ve Arap Koalisyonu ülkeleriyle ilişkilerinin tarihiyle çelişen argümanlar olarak kabul edildiğini bildiren Bakanlık,  Lübnan’ın Arap kardeşleriyle artan mesafesine atıfta bulundu.

İTT’den kınama

Lübnan Enformasyon Bakanı’nın açıklamaları geniş tepkilere yol açtı. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Dr. Yusuf el-Useymin, Lübnan Enformasyon Bakanı’nın, Yemen’deki durumun yanı sıra Suudi Arabistan ve BAE’ye yönelik hakarete varan açıklamalarını kınadıklarını ve açıklamalarının ‘sorumsuzca’ olduğunu söyledi.

KİK, Kordahi’nin ifadelerini kınadı

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf, Lübnan Enformasyon Bakanı George Kordahi’nin Yemen’deki olayları yüzeysel bir şekilde okuduğunu yansıtan açıklamalarını tamamen reddettiğini ifade etti. KİK Genel Sekreteri, Kordahi’nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’deki meşru hükümete desteğini saldırganlık olarak nitelendirmesini kınadı. Dr. Hacraf, Lübnan Enformasyon Bakanı’nın tarihi gerçeklere dönmesini ve Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu ülkeleri tarafından, üç referansa uygun olarak Yemen krizine kapsamlı bir çözüme ulaşmak amacıyla Yemen halkının her alanda meşruiyetini desteklemek için sunulan büyük desteği görmesini istedi.

Lübnan Enformasyon Bakanı’ndan gerçekleri çarpıtmamasını isteyen Dr. Hacraf, kendisini kabul edilemez ifadeleri için özür dilemeye çağırdı. Dr. Hacraf ayrıca Lübnan devletinin bu açıklamalara ilişkin tutumunu netleştirmesi gerektiğini de vurguladı.

Yemen’den de tepkiler geldi

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek, Yemen’in Beyrut Büyükelçisi’ne, Kordahi’nin açıklamaları nedeniyle Lübnan Dışişleri Bakanlığı’na bir kınama mektubu vermesi talimatı verdi.

Yemenli Bakan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Beyrut’taki büyükelçimize Lübnan Enformasyon Bakanı’nın televizyon kanallarından birinde yaptığı açıklamalar nedeniyle Lübnan Dışişleri Bakanlığı’na bir kınama mektubu vermesi için talimat verdim” ifadelerini kullandı.

Mübarek, Kordahi’nin açıklamasının Lübnan’ın Yemen’e yönelik açık tutumu, Husilerin darbesini kınaması ve ilgili tüm Arap ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına verdiği destekten bir sapma olduğunu vurguladı.

Öte yandan Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Enformasyon Bakanı’nın söylediklerini reddettiğini duyurdu. Mikati açıklamasında, “Bu açıklamalar, Arap ve Körfez ülkeleriyle iyi ilişkiler sürdürmek ve işlerine herhangi bir müdahaleyi kınamak isteyen Lübnan hükümetinin tutumunu yansıtmamaktadır” dedi.

Şarku’l Avsat