WHO, Janssen aşısının ikinci dozunun yapılmasını önerdi

ABD, çocuklar için Pfizer aşısını onayladı.

Avrupa ülkelerinden birçoğu, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşının güçlendirici dozunun sağlık çalışanları ve 70 yaş üstü başta olmak üzere en savunmasız gruplara uygulanmasına yönelik kampanyalara başlamasından günler sonra,diğer tüm aşıların aksine bir doz olarak uygulanan Janssen aşısını alanlara ek doz verme eğiliminde.

İspanya, İtalya, Yunanistan ve Portekiz gibi birçok ülke, ABD merkezli dev ilaç şirketi Johnson & Johnson (J&J) tarafından üretilen Janssen aşısını alanlara gelişmiş bir doz verme kararı almıştı. Birçok çalışma, söz konusu kişilerin Pfizer ve Moderna gibi haberci RNA (mRNA) teknolojisi ile geliştirilen aşıları alanlara göre daha düşük bağışıklık ve korumaya sahip olduğunu ortaya koydu.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa (WHO) Avrupa Bölge Ofisi’nin Avrupa Ulusal İlaç Ajansı ile iş birliği içinde, önümüzdeki birkaç günde bu yönde bir yönerge yayınlaması bekleniyor.

Ofis Sözcüsü çarşamba günü yaptığı açıklamada, ulusal sağlık yetkililerin, aşı dağıtım stratejilerinde sıralanan önceliklere göre bu dozun dağıtım programlarını belirlemeleri gerektiğini söyledi.

WHO uzmanları, koronavirüse karşı etkinliği kanıtlanmış Janssen aşısını yaptıranlara ek doz verilmesi yönündeki önerinin, son araştırmaların Avrupa ülkelerinde bu aşının etkinliğinin Pfizer ve Moderna’nın etkinliğinin altında olduğunu göstermesi nedeniyle verildiğini belirttiler. İlk aşıdan sonra farklı bir aşıdan ek doz almanın güvenli olduğunun teyit edildiğini aktardılar.

Avrupa Bulaşıcı Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), ay ortasında yayınladığı periyodik raporunda, Avrupa ülkelerinde dağıtılan tüm aşıların salgının kontrol altına alınmasında kilit rol oynadığına dikkat çekerek mevcut duruma göre bu aşıların etkinlik seviyelerinde bir farklılık olduğuna dikkat çekti.

Raporda, söz konusu farklılıkların birden fazla etkene bağlı olabileceğine işaret edildi. Bu etkenler arasında aynı aşı türlerinin aynı oranda tüm toplum kesimlerine dağıtılmaması, aşının özellikleri, yaş grupları ve insanların sağlık koşulları olduğu kaydedildi.

Hastaneye yatan vakalar göz önüne alındığında Janssen’in etkinliği yüzde 86 ike Pfizer’ın yüzde 97, Moderna’nınki ise yüzde 98’e kadar çıkıyor. Bununla birlikte durum asemptomatik enfeksiyonlarda farklılık gösteriyor. Janssen’in etkinliği yüzde 56’yı geçmezken bu oran Pfizer’de yüzde 78, Moderna ’da ise yüzde 89’a ulaşıyor.

Teknik özellikleri bakımından Janssen’e benzer şekilde AstraZeneca’nın ilk dozunu alanlara ek  Pfizer aşısının verilmesi konusunda şimdiye kadar yapılan tüm çalışmalar, bağışıklık koruma seviyelerinin en az iki doz haberci RNA aşısı alınarak üretilenler kadar yüksek olduğunu gösterdi.

Diğer yandan, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) uzmanlarından oluşan bir heyet salı akşamı yaptığı açıklamada, Pfizer aşısının 5-11 yaş grubundaki çocuklar için onaylanmasını talep etti. Bu, FDA için bağlayıcı olmayan tavsiye lehinde oy kullanmaktan çekinen bir üye dışında oybirliğiyle kabul edildi.

Nihai kararın şu an ABD’de 28 milyondan fazla çocuğa uygulanmasına yeşil ışık yakma yetkisine sahip Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi Merkezleri’ne ait olduğu beliriliyor.

Şarku’l Avsat