Çin’de üçüncü bir şehre daha karantina uygulanmaya başlandı

Çinli yetkililer yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının yeniden ortaya çıkmasının ardından harekete geçtiler. Üçüncü bir şehrin daha karantinaya alınmasına karar verdiler. Yetkililer, Pekin Kış Olimpiyatları’nın başlamasına yaklaşık 100 gün kala Kovid-19 vakalarının yayılma tehlikesi nedeniyle endişeli.

Pekin’in bin 700 km batısındaki 4 nüfuslu Lanzhou şehri ve Moğolistan sınırındaki Ejin için iki gün önce kapanma kararı alınmıştı. Ardından yapılan açıklamada, Rusya sınırındaki Heihe’de yaşayanlara da acil durumlar dışında evlerinde kalmaları talimatı verildiği bildirildi.

2020 yılının baharından itibaren salgını büyük ölçüde kontrol altına alan Çin, geçen haftadan bu yana kuzey vakalarda düzensiz bir artışla karşı karşıya.

Perşembe günü resmi kaynaklara dayandırarak verdiği bilgilere göre Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Çin ofisinin 2019 yılının aralık ayında yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ortaya çıktığını duyurmasından bu yana salgın tüm dünyada en az 4 milyon 969 bin 926 kişinin ölüme neden oldu.

Virüs salgının başlangıcından bu yana en az 244 milyon 943 bin 60 kişiye bulaştı. Enfekte olanların büyük çoğunluğu sağlığına kavuştu. Ancak bazı vakalarda enfeksiyonun üzerinden haftalar, hatta aylar geçmesine rağmen semptomlar görülmeye devam edildi.

Söz konusu veriler, tüm ülkelerdeki sağlık otoriteleri tarafından yayınlanan günlük raporlara dayanıyor. Ancak istatistik kurumları tarafından sonradan yapılan ve daha fazla ölüm meydana geldiğini gösteren vakaları kapsamıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kovid-19 ile doğrudan veya dolaylı olarak bağlantılı olan yüksek ölüm oranlarını göz önüne alarak elde edilen verilere göre resmi istatistiklerde belirtilen vakaların iki veya üç kat daha fazla olabileceği görüşünde.

Ülkelerin büyük çoğunluğu Kovid-19 test çalışmalarına yoğunlaşmış durumda. Ancak buna rağmen enfeksiyon şiddeti düşük olan veya semptom göstermeyen vakaların büyük bir kısmı tespit edilemiyor.

Şarku’l Avsat