Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt

Arap Birliği Genel Sekreteri’nden Lübnan-Körfez krizi hakkında açıklama

Arap Birliği Genel Sekreteri’nden Lübnan-Körfez gerilimi açıklaması: Kriz Beyrut tarafından etkisiz hale getirilerek çözülmeli

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Lübnan-Körfez ilişkilerindeki hızlı bozulma konusundaki endişelerini dile getirdi.

Arap Birliği’nden bugün (Cumartesi) yapılan açıklamada, “Lübnan Enformasyon Bakanı’nın açıklamaları ve müteakip olayların neden olduğu kriz Lübnan tarafından etkisiz hale getirilerek çözülmeli ve Lübnan’ın genel olarak Arap çevresi ve özel olarak Körfez bölgesi ile ilişkilerinde büyük bir gerilemeye neden olan önceki tecrübelerde olduğu gibi ateşe körükle gidilmemeliydi” ifadelerine yer verildi.

Arap Birliği’nden yapılan açıklamaya göre Genel Sekreter Ahmed Ebu Gayt, Lübnan ile ilişkilerin bozulmasına bir son verilmesini, Suudi Arabistan ile ilişkilerin sakinleştirilmesini ve Lübnan’ı Körfez ve Arap ülkelerindeki kardeşlerine bağlayan kardeşlik bağlarını ortadan kaldırmak isteyen tarafların tutumlarının neden olduğu çatlağın onarılmasını umuyor.

Suudi Arabistan, Lübnan Enformasyon Bakanı George Kordahi’nin, Riyad’ı eleştiren ifadeleri üzerine dün (Cuma) Beyrut’taki Büyükelçisi Velid bin Abdullah el-Buhari’yi geri çağırdığını açıkladı.  Açıklamada Lübnan’ın Riyad’daki Büyükelçisi Fevzi Kabbara’nın da 48 saat içinde ülkesine dönmesi yönünde bilgilendirildiği kaydedildi.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı ise benzer bir kararla Lübnanlı yetkililerin son zamanlarda yaptığı bir dizi “kabul edilemez ve saldırgan açıklama ve tutuma karşı” Manama’daki Lübnan büyükelçisinden ülkeyi 48 saat içinde terk etmesini istedi.

Şarku’l Avsat