Çin’de artan vakalar hava ulaşımını engelliyor

Pekin havalimanları cuma günü yüzlerce uçuşu iptal ederek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmasını önlemek için Çin genelindeki seyahat şartlarını sıkılaştırdı.

2019 yılının sonlarına doğru koronavirüsün ortaya çıktığı Çin, sınırların kapatılması da dahil olmak üzere aldığı son derece katı tedbirler sayesinde 2020 baharından bu yana salgını büyük ölçüde kontrol altına almayı başarmıştı.

Ancak ülke şu anda yaklaşık 10 bölgede, vaka sayılarında artışla karşı karşıya kalıyor. Bu durum, yetkililerin milyonlarca insana evde kalma zorunluluğu getirmesine, Kovid-19 testlerini yoğunlaştırmasına ve bölgeler arası hareketi sınırlamasına neden oluyor.

Çin’de kaydedilen vaka sayısı çoğu ülkede kaydedilenden büyük oranda daha düşüktü. Ülkede dün (Cuma) 48 yeni vaka kaydedildi böylece bu hafta kaydedilen vaka sayısı 250’ye ulaştı. Ancak yetkililer, Pekin’de şubat ayında başlayacak Kış Olimpiyat Oyunları sebebiyle vaka sayılarının yükselmesi riskini almak istemiyor. Bu yüzden, az sayıda vakanın kaydedildiği başkentte on binlerce kişiye evlerinde kalma zorunluluğu getiriliyor.

Pekin’de dün yeni kısıtlamalar kapsamında test yaptırmak üzere sağlık merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluştu.

Yazılım geliştirme uzmanı olan 24 yaşındaki Tu Anling verdiği bir röportajda, Pekin’in bin kilometre güneyinde bulunan Nanjing’e gitmek üzere trene binmek için önce test yaptırması gerektiğini belirtti. Anling “Pekin’de arkadaşlarımla buluşmayı planlamıştım ama son zamanlardaki salgın birçoğunun buluşmaya gelmemeye karar vermesine neden oldu” dedi.

Ülkede birçok bölge, özellikle yeni vakaların kaydedildiği şehirlerden gelen yolculardan negatif bir test sonucu sunulmasını talep ediyor. Çinli yetkililer, vakaların kaydedilmediği bölgelerdeki durumu da yakından takip ediyor. Uçuşları kaydeden Çin merkezli platform Feichangzhun’a göre, Pekin’deki iki ana havalimanında Cuma günü uçuşların yaklaşık yarısı iptal edildi.

Perşembe günü, Demiryolu yetkilileri Pekin’e giden iki trendeki çalışanların enfekte vakalar ile temas kurmuş olduğunun tespit edilmesinin ardından söz konusu trenlerin durdurulması ve 450 yolcuya Kovid-19 testi yapılması yönünde talimat verildi.

Yeni odak noktaların ortaya çıkmasından korkulması sebebiyle, diğer şehirler de kısıtlamaları güçlendirdi. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Heilongjiang Eyaleti’nin başkenti Harbin yetkilileri, 10 milyonluk nüfusa seyahat etmemelerini tavsiye ederken, uçuşların üçte biri iptal edildi. Çin’in kuzeybatıdaki Lanzhou’daki yaklaşık 4 milyon kişi ve Moğolistan sınırındaki Ejin’deki 35 bin kişi dahil olmak üzere Çin’in çeşitli yerlerinde yaklaşık 6 milyon Çinli’ye daha sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Çin Ulusal Sağlık Komitesi, perşembe günü 39 vakanın kaydedilmesinin ardından cuma günü 64 yeni vakanın kaydedildiğini duyurdu. Komite, yeni vakaların 48’inin yerel vakalar olduğunu belirtti. Perşembe günü kaydedilen yerel vaka sayısı ise 23’tü. Yetkililer, perşembe günü semptomsuz 31 kişi, cuma günü ise 23 kişi tespit etti. Çin’de semptomsuz vakalar doğrulanmış vakalar olarak sınıflandırılmıyor. Yetkililer tarafından yeni bir ölümün kaydedilmemesi ile toplam can kaybı 4 bin 636 olarak sabit kaldı. Çin anakarası perşembe gününe kadar toplam 97 bin 2 doğrulanmış vaka kaydetti.

İngiltere, son 7 ülkeyi de koronavirüs Kırmızı Listesi’nden çıkardı

Diğer yandan, İngiltere hükümeti, son 7 ülkeyi de koronavirüs kırmızı listesinden çıkardı. Bununla birlikte İngiltere’ye girişleri Kovid-19’un yayılmasını önlemek için yurtdışından gelen yolcuların otelde karantinada kalması, İngiltere’de ikamet edenlerin ise evlerinde karantinaya girmeleri şartını uygulamaya devam etme kararı aldı. Listeden çıkarılan ülkeler: Kolombiya, Panama, Ekvador, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Peru ve Venezuela’ydı. İngiltere, Brezilya’da ortaya çıkan Gama varyantı sebebiyle söz konusu ülkelerden gelenlere sınırlarını kapatmıştı.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Halk sağlığını korumak üzere önlem olarak hazırlanan Kırmızı Liste uygulamasına devam edeceğiz ve İngiltere’nin ilk savunma hattı olması sebebiyle, gerekli görülmesi halinde listeye ülke ve bölge eklemeye hazırız” ifadelerine yer verdi.

Pazartesi günü yürürlüğe girecek olan bu önlemler İngiltere’yi ilgilendiriyor ancak İskoç hükümeti de söz konusu kararı aldığını açıkladı. Galler ve Kuzey İrlanda hükümetleri de genel olarak aynı kuralları benimsedi. İngiltere hükümeti, Peru ve Uganda da dahil olmak üzere toplam 30 ülkeden gelecek aşılı yolcular için zorunlu test prosedürlerini kolaylaştıracağını duyurdu.

Dünya genelinde 245,48 milyondan fazla kişinin Kovid-19 enfeksiyonuna yakalanırken, virüs sebebiyle toplam ölüm sayısı 5 milyon 210 bin 100’e ulaştı. 2019 yılının Aralık ayında Çin’de ilk vakaların tespit edilmesinden bu yana, 210’dan fazla ülke ve bölgede Kovid-19 vakaları kaydedildi.

Şarku’l Avsat