Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan (Şarku'l Avsat)

Suudi Arabistan: Lübnan krizinin temeli Hizbullah

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Lübnan ile yaşanan krizin kökeninin Hizbullah’ın hegemonyasına dayandığını söyledi.

Suudi Arabistan, Lübnan Enformasyon Bakanı George Kordahi’nin eleştirel açıklamaları nedeniyle Lübnan’daki Büyükelçisi’ni istişare için çağırdı, Lübnan’dan tüm ithalatı durdurma kararı aldı ve Lübnan’ın Riyad Büyükelçisi’ne ülkesine dönmesi için 48 saatlik süre tanıdı.

Prens Faysal bu adımların ardından yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’ın Lübnan hükümetinin kalması veya ayrılması konusunda hiçbir söz hakkı yok. Bu Lübnan halkına kalmış” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından cuma günü yapılan açıklamada, Lübnan Enformasyon Bakanı’nın Suudi Arabistan’a karşı saldırgan açıklamalarının Lübnan hükümeti tarafından kınanması gerektiği ifade edildi.

Lübnan makamlarının gerçekleri görmezden gelmeleri ve Suudi Arabistan’ın uzun süredir arzu ettiği ilişkilerin gözetilmesini sağlamak için adımlar atmamaları nedeniyle Beyrut ile ilişkilerin geldiği durumdan üzgün olunduğu vurgulandı.

Öte yandan, Prens Faysal Riyad ve Tahran arasındaki görüşmelere değinerek, “Şu ana kadar dört tur görüşme yaptık. Görüşmeler samimi ama istikşafi niteliğinde. Somut ilerleme sağlayacaklarını ummaya devam ediyoruz, ancak şimdiye kadar iyimser olmak için yeterli ilerleme kaydetmedik” dedi.

Şarku’l Avsat