Mısır’daki korkunç cinayet herkesi dehşete düşürdü

Mısırlılar, İsmailiye şehrindeki işlek bir caddede bir kişinin herkesin gözleri önünde bir arkadaşının kafasını keserek öldürdüğü korkunç cinayetle dehşete düştü.

Söz konusu kişi arkadaşının kafasını kestikten sonra yoldan geçenlerin şaşkınlığı ve korku dolu çığlıkları arasında kesik kafayı eline alarak sokakta dolaştı.

Olay yerindeki Mısırlılar korkunç anlara ait görüntüleri sosyal medyada paylaşırken, polis saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.

Şarku’l Avsat’a konuşan sosyoloji Profesörü Dr. Sevsen Fayed, son zamanlarda bu tür suçların yaygınlaşmasının nedenleri arasında akıl hastalığı olduğunu söyleyerek, “Doğdukları andan itibaren şiddete maruz kalanlar var. Bunların tedavisi zor, eğitim ve emek gerektiren bir durum” dedi.

Fayed, “İşlenen korkunç suçların nedenleri arasında halüsinasyonlar, davranış bozuklukları, halüsinasyonlara ve bilinç kaybına neden olan sentetik uyuşturucu bağımlılığına ek olarak medyada cinayet, kan ve suç sahnelerine sık sık maruz kalma yer alıyor. Buna alışmak, öldürmeyi kolay bir süreç haline getiriyor. Birçok suçta genellikle sanıktan suçunu nasıl işlediğini bilmediğini söyleyen bir cümle duyuyoruz, bu da suç anında bilincinin kapalı olduğunu gösteriyor” yorumunda bulundu.

Mısır Başsavcılığı olayla ilgili bir açıklama yaparak, İsmailiye’de kurbanın öldürülmesine ilişkin soruşturmaların hızla tamamlanacağına söz verdi.

Başsavcılığın açıklamasında, “Soruşturma makamları tarafından hazırlanan ön verilere göre, katilin akıl hastalığı öyküsü var ve daha önce uyuşturucu bağımlılığı tedavisi görmüş. Katil bir süre önce, öldürdüğü adamın erkek kardeşine ait bir mobilya mağazasında çalışıyordu” denildi.

Sosyal medyada yer alan görgü tanıklarının ifadelerine göre, katil olay anında söz konusu kişiyi annesine tecavüz ettiği için öldürdüğünü söyledi. Ancak bu şimdiye kadar yapılan araştırmalarla doğrulanmadı.

Fayed, “İsmailiye’de olduğu gibi, katilin eylemiyle övünmesinin nedenlerinden biri namus cinayetidir. Bu olayda da katil suçunu gizlemedi, belki de söylendiği gibi namus cinayetinden kaynaklanan bir tür gösterişle kestiği kafa ile sokakta yürüdü” diye konuştu.

Son yıllarda, Mısır sokaklarında benzer suçlara şahit olundu. Bunlardan biri, 2019’da bir üniversite öğrencisinin sokakta bir kıza yönelik tacizine karşı çıkan bir diğer genci öldürmesi oldu.

Fayed, suçun yayılmasıyla mücadelede eğitim ve kültürün önemini vurgulayarak, “Toplum bir değerler krizinden muzdarip. Suçun yayılmasına neden olan bu ahlaki dengesizliği gidermek için tüm dini, kültürel ve eğitim kurumları üzerine düşeni yapmalıdır. Bağımlılığı tedavi etmek ve akıl hastalığı damgasını kaldırmak için planlar geliştirilmeli” dedi.

Şarku’l Avsat