Suudi Arabistan, Yemenli tüm tarafları Riyad Anlaşması’nın uygulanmasını tamamlamaya çağırdı

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün toplandı.

Toplantıda, Yemen’de Aden Uluslararası Havaalanı yakınlarında meydana gelen terör saldırısı kınanarak, Suudi Arabistan’ın Yemen ve halkının yanında olduğu bir kez daha vurgulandı.

Bakanlar, Yemen’deki tüm tarafları safları birleştirmek, teröre karşı koymak, güvenlik ve istikrarı sağlamak ve devletlerini yeniden kurmak için Riyad Anlaşması’nın uygulanmasını tamamlamaya çağırdı.

Toplantıda, İtalya’nın Roma şehrinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin genel çalışmaları ele alındı.

Kral Selman, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ve Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a, Lübnan ile yaşanan diplomatik krizde Suudi Arabistan’a gösterdikleri dayanışma için teşekkür ettiği telefon görüşmelerinin içeriği hakkında bakanlara bilgi verdi.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, son birkaç gün içinde bazı kardeş ve dost ülkeler arasında yapılan görüşmeler ve toplantılar hakkında da bakanlara bilgi verildi.

Toplantıda ayrıca, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin sonunda yayınlanan ortak açıklama gözden geçirildi.

Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan’ın iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat