Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed

Abiy Ahmed: Düşmanları kanımızla gömeceğiz

Abiy Ahmed iç savaşın birinci yılında: Düşmanları kanımızla gömeceğiz

Etiyopya’da federal hükümetin, ülkenin bir zamanlar önde gelen partilerinden Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ne (TPLF) karşı başlattığı askeri operasyon, 1 yıl geçmesine rağmen hala sürüyor.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, bugün Tigray bölgesinde savaşın başlamasının birinci yıl dönümünde “Hükümetin düşmanlarını kanımızla gömeceğiz” dedi.

Ahmed, TPLF güçlerinin başkente doğru ilerleyeceklerini belirtmesinin ardından ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan ettikten bir gün sonra konuştu.

OHAL kararı, TPLF’nin son günlerde birkaç stratejik kasabayı ele geçirdiğini ve başkent Addis Ababa’ya ilerleyebileceğini duyurmasının ardından geldi.

Başbakan, bugün başkent Addis Ababa’daki ordu karargahında düzenlenen bir etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, “Kazılan çukur çok derin olacak ve bu Etiyopya’nın dağıldığı değil, düşmanın gömüldüğü yer olacak. Düşmanı kanımızla ve kemiklerimizle gömeceğiz ve Etiyopya’yı yeniden görkemli hale getireceğiz” dedi.

Bir yıl önce başlayan çatışma binlerce sivilin hayatını kaybetmesine neden oldu, iki milyondan fazla insanı evlerini terk etmeye zorladı ve Tigray’da 400 bin kadar insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

OHAL ilanının ardından, dün akşam başkentte Tigraylıların etnik kökenleri nedeniyle polis tarafından gözaltına alındığına dair haberler geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve Etiyopya İnsan Hakları Komisyonu ile Kasım 2020’den Haziran 2021’e kadar olan dönemi kapsayan ortak raporunda, Tigray bölgesinde savaşa dahil olan tüm tarafların savaş suçuna varabilecek ihlallerde bulundukları belirtildi.