Festivalde gösterilen filmler büyük beğeni kazandı. (Şarku’l Avsat)

Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali sergilenecek filmleri açıkladı

Festivale Irak, Filistin, Cezayir, Tunus, Fas, Mısır ve Lübnan’dan da katılım gösteriliyor.

Uluslararası Kızıldeniz Film Festivali (RedSeaIFF) salı günü ‘Arap Şaheserleri’ dalındaki ilk film listesini açıkladı.

En büyük Arap sinema etkinliklerinden biri olarak gösterilen ve 6-15 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan festival kapsamında kırmızı halı prömiyerleri, seminerler, atölye çalışmaları ve Kızıldeniz Pazarı programlarına ek olarak Arap ve uluslararası sinemanın en iyi eserlerinden bazılarının gösteriminin yapılması planlanıyor.

Arap Şaheserleri programı ile Arap sinemasının öncü yapıtlarının yanı sıra başta Irak, Filistin, Cezayir, Tunus, Fas, Mısır ve Lübnan olmak üzere Arap dünyasının her yerinden deneyimli ve gelecek vaat eden yönetmenlerin toplumsal konuları işleyen en önemli modern sinema eserlerine de yer verilmesi amaçlanıyor.

RedSeaIFF Sanat Yönetmeni Edouard Waintrop yaptığı açıklamada, Festivalin temel amacının Arap film yapımcılarının anlattığı hikayelerin çeşitliliğini göstermek ve bunları uluslararası izleyicilerle buluşturmak olduğunu vurguladı. “Uluslararası düzeyde rekabet edebilen bu yetenekler sayesinde Arap sinemasının muazzam dinamizmini yansıtan yenilikçi sesler ve yaratıcı yöntemler sunmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

RedSeaIFF Arap Programları ve Klasik Film Direktörü Antoine Khalifa de şu açıklamalarda bulundu:

“Arap Şaheserleri programı kapsamında anlatılan hikayeler, toplumumuzun çeşitli yönlerine hitap ediyor. Bu filmlerin yönetmenleri anıları yeniden canlandırıyor ve her şeyden önce Arap kimliğini yeniden tanımlıyorlar. Hikâyenin belirli bir bölümünü bulmaya ve otantik bir şekilde yeniden ele almaya çalışıyorlar. Bu eserler aynı zamanda hem hikayedeki ana karakter olarak hem de kamera arkasındaki rolleri açısından kadınların sesini duyurmayı ve toplumdaki rollerini yeniden gözden geçirebilmeyi başarmıştır. Bu durum zaman zaman birçok duygu uyandıran müziklerinde ve filmlerinde de öne çıkıyor.”

Arap Şaheserleri programında yer alan filmler arasında Filistinli yönetmen Rashid Masharawi’nin günlük yaşamın sesini Yafa şehrinin tarihi görüntülerine geri döndürmeye çalışarak kişisel bir hikâye anlattığı ” Hatıra” yer alıyor. Cezayirli yönetmen Cafer Kasım da, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, 8 Mayıs 1945 günü Cezayir’de gösterilere yol açan olayların nedenlerini ele alan Heliopolis adlı filmini sunuyor.

‘Başları Yeşil Elleri Mavi’ (Their Heads Are Green And Their Hands Are Blue) filminde, Emmy adayı yönetmen Jay Bulger, ‘Men in Black: International’ ve ‘Cherry’ yapımcısı Karim Debbagh ile birlikte Fas’a seyahat ederek 1959’da ABD Kongre Kütüphanesi adına söz konusu Arap ülkesinin zengin müzikal mirasını belgeleyen üç yıllık Fas gezisinin ayrıntılarından alıntılar yayınlayan yazar ve besteci Paul Bowles’in izini sürmeye çalışıyor.

Yönetmen Nabil Ayouch, bu yıl Cannes Film Festivali’nin resmi yarışmasında gösterime giren ‘Ali Senin Senin’ filmiyle geri dönüyor. Film, yaklaşmakta olan Akademi Ödülleri yarışmasında Fas’ı temsil etmek için seçildi.

Yıldız Dhaffer L’Abidine, ilk yönetmenlik deneyimini kendisinin de yazımında yer aldığı ve oynadığı “Ghodwa” filmiyle sergiliyor. Festivalde gösterime sunulacak diğer filmler ise şöyle sıralanıyor:

Iraklı Kürt yönetmen Şevket Emin Korki yönetmenliğini yaptığı “Ezmûn” (Sınav) filmi,

Iraklı yönetmen el-Bakır Cafer’in yönetmenliğini yaptığı film belgeseli ‘Beni Sinemaya Götür,

Lübnan filmi ‘Maya’nın Defterleri’