Pfizer CEO’su Albert Bourla

Pfizer, 2021 sonuna kadar Kovid-19 aşılarının satışından 36 milyar dolar elde etmeyi bekliyor

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, bazı ülkelerde üçüncü dozun kullanılmasını ve çocukların aşı olması için yapılan çalışmaları desteklediğini duyurduğu açıklamasında 2021 yılı sonunda Kovid-19 aşılarının satışında elde edeceği gelirin önceki döneme göre daha fazla olacağını bildirdi.

2021 başında 15 milyar dolar tutarında satış yapmayı hedefleyen Pfizer mayıs ayında bu hedefi 26 milyara, temmuz ayında da 33,5 milyara çıkarmıştı. Şu anki hedef ise 36 milyar dolar.

2022 yılı için 4 milyar doz üretme kapasitesine sahip olan Pfizer Finans Direktörü Frank D’Amelio önümüzdeki yıl için 29 milyar dolar tutarında, 1,7 milyar doz aşı dağıtmayı beklediklerini açıkladı. D’Amelio, talebe göre tahminlerin güncelleneceğini belirttiği açıklamasında aşı satışlarının 2022 yılı sonrasında da önemli bir gelir kaynağı olacağını vurguladı.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, Pfizer ve BioNTech’in şu ana kadar 2,6 milyar doz aşı ürettiği bilgisini paylaştı. Bourla, düşük ve orta gelirli ülkeler için 2021 yılının sonuna kadar toplam 3 milyar doz üretmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Grup, ABD’nin aşı pazarında nisan ayında yüzde 56, ekim ayının sonunda da yüzde 74’lük paya sahip oldu. Şirketin Avrupa Birliği’ndeki pazar payı da yüzde 70’ten yüzde 80’e yükseldi.

Bourla, Pfizer’İn Kommernati’nin üçüncü doz onayı alan ilk Kovid-19 aşısı olduğunu belirterek bazı ülkelerin çocuklar için iki doz Kommernati aşısını tercih ettiğini açıkladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ekim ayının sonunda, 5 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için yeni tip Kovid-19 aşısının uygun olduğuna karar vermişti.

Bourla, ABD hükümetinin çocuklar için 115 milyon doz aşı sipariş ettiğini ve bu sayıdaki dozun ABD’deki tüm çocukların aşı olması için yeterli olduğunu söyledi.

Rakip şirketlerden Moderna ise yıllık verilerini perşembe günü açıklayacak. Tek doz aşı kullanan Johnson&Johnson’dan daha önce yapılan açıklamada yıl boyunca satışlardan 2,5 milyar dolar elde edilmesinin hedeflediği bildirilmişti.

Pfizer’in açıklamasından sonra Wall Street’te şirketin hisseleri yaklaşık yüzde 5 oranında arttı.