EMA, Kovid-19 üzerine araştırmalar yapan Eli Lilly tarafından üretilen bir ilacın inceleme işlemini sonlandırdı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hakkında araştırmalar yapan ilaç firması Eli Lilly tarafından üretilen bir ilacın devam eden inceleme işleminin sonlandırıldığını duyurdu.

EMA tarafından yapılan açıklamada, şirketin kendi rızasıyla incelemeden çekildiği belirtilerek, ilacın koronavirüs hastalarını tedavi etmeye yönelik monoklonal antikorlar ‘bamlanivimab’ ve ‘etesevimab’ karışımından oluştuğu aktarıldı.

EMA uzmanları, mart ayından bu yana üretici firmanın araştırmalarda yer alan verileri incelediğini söyledi.

EMA, ilaçların kalitesiyle ilgili bazı soruların hala tatmin edici bir şekilde ele alınması gerektiğini belirterek, Eli Lilly firmasının süreçten çekilmesine rağmen hastaların ulusal prosedür gereği tedavilerinin sürdüğünü aktardı. Avrupa Komisyonu, ilacı satın almak için Eylül ayında bir çerçeve anlaşması imzalarken, 18 ülke şirketin çalışmalarını yakından takip ediyordu.

EMA yetkilileri hali hazırda üç anti koronavirüs ilacıyla ilgili verileri gözden geçirirken, diğer beş ilacın üreticisi ise Avrupa Birliği (AB) onayı için başvuruda bulundu. Şimdiye kadar AB’de koronavirüs için onaylanan tek ilaç Remdesivir.

Şarku’l Avsat