Kovid-19 salgını Batı ve Orta Afrika’da AIDS’den ölümleri arttırıyor

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) İcra Direktörü Winnie Byanyima, Batı ve Orta Afrika’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu düzensiz sağlık hizmetleri nedeniyle birkaç yıl içinde AIDS’e bağlı enfeksiyonlarda ve ölümlerde artış görülebileceğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) ve AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) vaka oranları on yılda istikrarlı bir şekilde düşmesine rağmen bölge, 2020’de AIDS’E bağlı ölümlerin yüzde 22’sini kaydetti.

UNAIDS’den ele edilen veriler, geçen yıl Batı ve Orta Afrika’da yaklaşık 200 bin kişinin, dünya çapında ise 1,5 milyondan fazla insanın söz konusu hastalığa yakalandığını ortaya koydu.

Bu bölgedeki yeni enfeksiyonlar, her zaman önleme ve tedavi prosedürlerine erişimi olmayan genç kızlar, kadınlar, eşcinseller, hayat kadınları, uyuşturucu bağımlıları ve mahkumlar da dahil olmak üzere tehdit altındaki gruplar arasında hızla artıyor.

Byanyima, Salı günü geç saatlerde düzenlenen sağlık zirvesinin oturum aralarında Reuters’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı: “Veriler 2021 yılında açıklandığı vakit, yeni vaka oranlarında bir artışa ve önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla ölüme şahit olabileceğimizden çok endişeliyiz. Farklı ülkelerde, önlem alan insan sayısında ve test yaptıranların oranında azalma ve tedavi görmeyen insan sayısında artışa tanık oluyoruz. Bunlar umut verici göstergeler değil, ancak bunun, yeni vakalar ve ölümler üzerindeki etkisini henüz bilmiyoruz.”

Bölgedeki sağlık sistemleri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle baskı altındayken, bu durum, hükümetleri kıt kaynakları salgınla mücadeleye yönlendirmeye zorlarken, genel kapanmalar gibi hastalığın yayılmasını azaltmaya yönelik önlemler AIDS önleme ve tedavisine erişimi engelledi.

Şarkul Avsat