Lübnan: Mikati’nin uluslararası görüşmelerinin sonuçları bekleniyor

Lübnan’da dikkatler, Enformasyon Bakanı George Kordahi’nin teröre destek açıklamalarıyla çıkarttığı uluslararası krizin nasıl sonuçlanacağına odaklandı. Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib, Kordahi’nin açıklamalarını kendi şahsıyla sınırlamaya çalışırken Başbakan Necib Mikati, Glasgow’daki İklim Zirvesi’nde krize uluslararası çözüm aradı. Lübnan kamuoyu şimdi Mikati’nin Glasgow’dan Beyrut’a hangi müzakere sonuçları ile döndüğünü merak ediyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan bakanlık kaynakları, Başbakan Mikati ile Avn arasında bir görüşme yapılması beklendiği belirterek, görüşmenin Körfez’deki krize çözüm bulma çabalarının ana odak noktası olması sebebiyle Meclis Başkanı Nebih Berri’yi de kapsayacağını kaydetti. Kaynaklar, şimdiye dek Mikati’nin Glasgow’dan dönüşünün,  Avn ile görüşmesini bekleyen temaslar, uygun formül,  hükümet toplantısı düzenleme olasılığının olup olmadığını tartışmak ve konuyu inceledikten sonra bu toplantının yapılması için koşulları sağlamak dışında pratikte bir şey katmadığına vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı Buhabib dün, Avn’ın Lübnan’ın ortak tutumunun Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer Körfez ve Arap ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmanın gerekliliği yönünde olduğunu vurguladığını aktardı. Buhabib tarafından yapılan açıklamada, Avn’ın ilişkilerin herhangi bir bireysel tutumdan etkilenmemesi gerektiğini ve Lübnan devletinin bakış açısının belli olduğunu belirttiğini bildirdi.

Lübnan ve Suudi Arabistan gibi iki kardeş ülke arasında boyutu ne olursa olsun bütün sorunların Arap Birliği’nin ilkelerine uygun olarak diyalog ve koordinasyon yoluyla çözülmesi gerektiğini düşündüklerini kaydeden Buhabib, “Hele ki bu sorun yetkili bir kişi veya kurumdan kaynaklanmıyorsa”  ifadesini kullandı. Lübnanlı bakan, ülkesinin içinden geçtiği zor koşullarda Arap kardeşlerinin yanında olmasını beklediğini belirtti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, özellikle Mikati’nin Glasgow’da düzenlenen İklim Konferansı’nda bir dizi dünya lideriyle yaptığı görüşmelere ışığında, Avn’ın dün, bazı Körfez ülkelerinin Lübnan’daki büyükelçilerini geri çekme kararından kaynaklanan duruma yönelik devam eden temaslarına devam ettiğini ve Lübnan büyükelçilerinden bulundukları yerden ayrılmasını talep ettiği aktarıldı.

Şarku’l Avsat