(Şarku'l Avsat)

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’a yönelik saldırı girişimlerini kınadı

Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Suudi Arabistan’a yönelik terör saldırısı girişimlerini kınadı. Bakanlık tarafından dün yapılan açıklamada “Suudi Arabistan’a iki silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırı girişimlerini şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Bakanlık, Lübnan’ın uluslararası hukukun ve sözleşmelerin ihlal edildiği terör saldırılarına karşı olduğunu vurguladı.

Bakanlık açıklamasında Lübnan’ın Suudi Arabistan’ın güvenliğini, istikrarını ve tesislerini etkileyen saldırılar karşısında Suudi Arabistan ile dayanışma içinde olduğunu belirterek Lübnan’ın Suudi Arabistan hükümetini ve halkını desteklediğini açıkladı.

Lübnan Enformasyon Bakanı George Kordahi, bakanlık görevini devralmasından önce katıldığı bir televizyon programında Yemen konusunda Husilerin sivillere yönelik terör saldırılarını ve meşru Yemen Hükümetine yönelik askeri darbesini savunmuş, uluslararası hukuk kapsamında Yemen hükümetine yardım eden Suudi Arabistan yönetimini suçlayıcı ifadeler kullanmıştı. Bu durum Lübnan ve Körfez ülkeleri arasında uluslararası kriz çıkartmıştı.

Şarku’l Avsat