Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg

Grundberg, BM barış planını oluşturma çalışmaları kapsamında Tahran’dan sonra Aden’de

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, kapsamlı bir BM barış planı oluşturma ve Husi milislerinin askeri gerilimi durdurmaları için baskı yapma çabaları kapsamında Tahran’a yaptığı ziyaretten günler sonra, dün (Pazar), göreve başlamasından bu yana ikinci kez Yemen’in geçici başkenti Aden’e geldi. Grundberg’in bu ziyareti, ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking’in de desteğini alan çabalar bağlamında geldi.

İran destekli Husi milisler, köylere ve yerleşim bölgelerine yönelik balistik füze ve insansız hava uçağı saldırılarını artırmanın yanı sıra Marib’e yönelik askeri saldırılarına devam ederken, Yemenli siyasi çevreler, ABD ve BM de dahil olmak üzere uluslararası tarafların Husiler üzerindeki baskılarının gerekli olan seviyenin altında kaldığını düşünüyor.

Yemenli kaynaklar BM Yemen Özel Temsilcisi’nin, bölgesel ve uluslararası gezisinin sonuçları ve son yerel görüşmeleri hakkında bilgi vermek üzere Başbakan Muin Abdulmelik ile Aden’de bir araya geldiğini belirtti. Söz konusu görüşmenin, Yemen’deki siyasi sürecin yeniden başlatılmasına yönelik çalışmalar ve adımlar kapsamında gerçekleştirildiği belirtildi.

Yemen’in resmi haber ajansı SABA’ya göre, görüşmede BM elçisi, mevcut durumla özellikle de Marib’de Husi milislerin sürdürdüğü askeri gerilimin yanı sıra uluslararası çabalara ve halkın iradesine açık bir şekilde meydan okuyarak, tüm sivilleri ve yerinden edilmiş kişileri tekrar tekrar hedef almasına karşı çözüm ve girişimleri reddetmesi durumunu ele almaya ilişkin yöntemler gözden geçirildi.

SABA’ya göre, görüşme sırasında hükümetin ekonomik açıdan yaşanan zorluklarla başa çıkma çalışmalarının yanı sıra ulusal döviz kurundaki düşüşün durdurulması, fiyat enflasyonunun kontrol edilmesi, ekonomik istikrarın sağlanması ve Yemen vatandaşlarının acılarının hafifletilmesi için mevcut durumunda sağlanması gereken uluslararası destek de ele alındı.

Resmi kaynaklar Abdulmelik’in, hükümetin Tahran’daki grubun destekçilerinin emriyle devam eden anlaşmazlığa ve Husilerin reddine rağmen, BM elçisinin siyasi bir çözüme ulaşma çabalarına verdiği desteği yinelediğini aktardı. Husi milislerinin Marib’deki sivillere ve yerinden edilmiş insanlara karşı, balistik füzeler, insansız hava araçları ve çeşitli silahlarla tekrar tekrar saldırı düzenlemesine dikkat çekerek bu durumun açık ve sağlam bir uluslararası pozisyon gerektirdiğini, zira Marib’de şiddetin devam etmesi ve Husi saldırılarının artmasının, mevcut durumun karmaşıklaştırması, savaşın başka bir seviyeye taşınması ve insanların acılarının artması gibi tehditler oluşturduğunu belirtti.

Yemen Başbakanı Abdulmelik, hükümetinin yerel ve uluslararası düzeyde onaylanmış yetkileri gereğince, barışı sağlamak üzere uluslararası çabalarla ve hareketlerle olumlu bir şekilde ilgilendiğini belirtti. Ayrıca, İran’ın Yemen’deki müdahalesine karşı koymaya yönelik toplu bir uluslararası duruşu sürdürmenin ve konuya ilişkin BM kararları ve diğer uluslararası kararlara bağlı kalmanın önemini vurguladı. Başbakan uluslararası rehavetin, İran destekli Husi milislerini suçlarına ısrarcı bir şekilde devam etme ve Suudi Arabistan Krallığı’ndaki sivilleri, yerinden edilmiş kişileri ve sivilleri bombalamaya ve uluslararası durum için tehdit etmeye devam etmeye teşvik ettiğini söyledi.

Abdulmelik bunların yanı sıra hükümetinin, başta ulusal döviz kurlarındaki düşüş ve fiyat enflasyonu olmak üzere ekonomik ve insani zorluklarla başa çıkmak üzere çalışmalarına değinirken, para döngüsünü yeniden dengelemek için uygulanan acil prosedürleri, mali ve ekonomik reformları ve bu çalışmaların desteklenmesi için uluslarasın çevrelerin neler yapabileceğini de ele aldı.

Resmi Yemen kaynaklarının aktardığına göre Grundberg, Başbakan’ın hükümete acil ekonomik destek sağlama, para rezervini ve bütçeyi destekleme çağrısını tam olarak anladığını ifade etti. Yemen vatandaşları için önemli sorunun ülke genelindeki ekonomik zorluklar ve acılar olduğunu vurguladı.

SABA’nın aktardığına göre, Grundberg, Yemen Başbakanı ile görüşmesinde, yakın zamanda gerçekleştirdiği bölgesel ziyaretlerinin sonuçları, Marib ve diğer noktalardaki gerilim ve şiddeti eylemlerini durdurulmasının gerekli olduğu, barışın sağlanmasına yardımcı olmayan son gelişmelerle ilgili endişelere yönelik fikir birliğine yönelik bilgi verdi. Bunların yanı sıra siyasi ve ekonomik açıdan üzerinde çalıştığı durumlara da değindi.

Grundberg birkaç gün önce Tahran’ı ziyaret etmiş ve üst düzey İranlı yetkililer ve uluslararası toplum temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirmişti. Yemen Özel Temsilcisi görüşmeler sırasında, BM’nin Yemen’deki anlaşmazlığın müzakere edilerek çözülmesine yönelik çabalarına destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Yemen Özel Temsilci Ofisi’nin aktardığına göre, Grundberg çocuklar da dahil olmak üzere ağır kayıplara neden olan ve barış çabalarını baltalayan askeri gerilim sebebiyle büyük endişe duyduğunu da ifade etti.

BM Yemen elçisi, Marib de dahil olmak üzere ülkenin tüm bölgelerindeki gerilimin acilen azaltılması gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda Yemen’de daha kötüye giden insani ve ekonomik durumla mücadele edilmesi ihtiyacına, insanların ve ürünlerin ülke içinde serbest dolaşımının güvence altına alınmasının önemine de değindi.

Grundberg, “Yemen’deki barış ve istikrar tüm bölgeye yansıyor. Çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunmasına yardımcı olunması için bölgedeki ülkelerle birlikte çalışmak istiyorum” dedi.

SABA’nın aktardığına göre, ABD’nin, BM Yemen elçisinin çalışmalarına destek olma çabaları kapsamında, ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking, Yemen’deki gelişmeleri görüşmek, ülkeye barış getirmek ve Husi milislerinin başlattığı savaşa yönelik çalışmaları ele almak üzere Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile cumartesi günü Riyad’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Şarku’l Avsat