Arap Birliği’nden Sudan’da diyaloga destek

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki, birliğin Sudan’da diyaloğun yanı sıra son iki yılda imzalanan Anayasa Deklarasyonu ve barış anlaşmalarına saygı temelinde geçiş sürecinin başarısına izin vermek için gerginliğin azaltılmasını desteklediğini bildirdi.

Zeki, Hartum’a iki günlük bir ziyaret yaparak, Sudan Ordusu Komutanı Abdulfettah Burhan ve Başbakan Abdullah Hamduk ile Sudan’daki mevcut krizde yaşanan gelişmeleri ve bunu çözme yollarını tartıştı.

Bu ziyaretin ardından Arap Birliği tarafından yapılan açıklamada, “Husam Zeki, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu El-Gayt’ın, birliğin Sudan’daki geçiş sürecini ve anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözme ilkelerini desteklediğini belirten mesajını Abdulfettah Burhan’a iletti” denildi.

Açıklamaya göre, Zeki başkanlığındaki heyet, Burhan’dan Sudan Silahlı Kuvvetleri’nin ülkede istikrarın sağlanması için demokratik geçiş sürecini destekleme ve diyaloğu teşvik etme taahhüdü hakkında bilgi aldı.

Söz konusu açıklamada, Arap Birliği heyetinin Başbakan Hamduk ile görüşmesine de değinilerek, “Geçiş sürecinin karşılaştığı zorluklar ve geçiş sürecinin başarısında yardımcı olacak şekilde çeşitli bileşenler arasında yapıcı diyalogu desteklemek için gösterilen çabalar hakkında uzun bir görüşme yapıldı” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Burhan, geçtiğimiz gün televizyonda yayınlanan bir röportajında, geçiş döneminden sonra kurulan hiçbir hükümette yer almayacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu bizim taahhüdümüzdür. Kendimize, Sudan halkına ve uluslararası topluma, demokratik geçişi tamamlamaya ve seçimleri zamanında yapmaya kararlı olduğumuza dair bir söz verdik. Anayasa Deklarasyonu ve askıya alınmayan kısımlar dahilinde, barışçıl olduğu sürece hiçbir siyasi faaliyeti durdurmamaya kararlıyız. İktidarı ulusal yetkinliğe sahip bir sivil hükümete devretmeye kararlıyız ve geçişi engelleyebilecek herhangi bir müdahaleden korumayı taahhüt ediyoruz.”

Burhan, askeri darbeye karşı çıkan göstericilerin öldürülmesinden ordunun sorumlu olduğuna dair suçlamaları da reddetti.

Sudan Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhammed Hamdan Daklu ise, Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Burhan’ın aldığı kararların halk devriminin gidişatını düzeltme amacı taşıdığını söyledi.

Daklu ayrıca, “Demokratik geçişe, geçiş sürecinin tamamlanmasına ve ülke güvenliğinin korunmasına olan bağlılığımızı yineliyoruz” dedi.

Şarku’l Avsat