(Arşiv)

Suriye medyası: Hava savunma sistemlerimiz İsrail saldırısına engel oldu

Suriye Devlet Televizyonu, Suriye hava savunma sistemlerinin İsrail’in orta ve kıyı bölgelerine düzenlediği saldırıyı engellediğini açıkladı.

İsrail saldırısı iki askerin yaralanmasına ve maddi kayıplara yol açtı. Yapılan açıklamalarda Suriye savunmasının, İsrail’in gönderdiği füzelerin çoğunu düşürmeyi başardığı belirtildi. Suriye, daha önce Humus kırsalına düzenlenen saldırıları da engellemişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman verdiği demeçte, “İsrail füzeleri rejim güçlerine ait askeri alanların bulunduğu Humus’un güneydoğusundaki Şayrat Askeri Havaalanını ve İran destekli grupların bulunduğu yerleri hedef aldı” dedi.

SOHR, ülkenin batısı ve ortasındaki hava savunmasının İsrail’e ait en az 4 füzeyi engellediğini belirtti.

İsrail, geçtiğimiz yıllara Suriye’de özellikle İran ve Hizbullah’ı hedef alarak düzinelerce hava saldırısı düzenlemişti.

SOHR, 3 Kasım’da İsrail’in Şam kırsalında İran’a sadık savaşçılara ait olan silah ve mühimmat depolarının olduğu birkaç bölgeyi hedef aldığını belirtti.

Geçtiğimiz Ekim ayının sonunda Şam kırsalında bazı noktaları hedef alan İsrail saldırında İran destekli gruplardan 5 kişi öldürülmüştü. Ekim ayının ortalarında ise Humus’un doğu kırsalına yapılan saldırılarda İran destekli savaşçılardan 9 kişi ve bir Suriyeli asker hayatını kaybetmişti.

Şarku’l Avsat