Arap Birliği’nden İsrail’in suçlarına karşı uluslararası baskı çağrısı

Arap Birliği’nin Filistin ve İşgal Altındaki Arap Toprakları İşleri Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Said Ebu Ali, İsrail’in ihlal ve suçlarına son verilmesi için uluslararası topluma sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaptı. Genel Sekreter Yardımcısı Ebu Ali, Filistin halkına uluslararası koruma sağlama, kendi kaderlerini belirleme hakkını kullanmalarını sağlayarak, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması için müdahale etme çağrısında bulundu.

Filistin Çocukları Eğitim İşleri Meclisi ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) eğitim işlerinden sorumlu heyetler arasındaki ortak toplantı öncesi açıklamada bulunan Ebu Ali, Filistin halkının kendi kaderini belirleme ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma hakkının, tarihi ve yasal olduğunu söyledi.

Son yapılan oylamada Filistin’in bağımsızlığını destekleyen ve onaylayan 158 ülkenin tutumlarını öven Ebu Ali, üye ülkelere, Birleşmiş Milletler mekanizmaları ve kurumları aracılığıyla, girişimin dizginlerini ele almak ve İsrail işgal makamlarını bu uluslararası iradeye boyun eğmeye zorlamak üzere gerekli uygulamaları gerçekleştirme çağrısında bulundu.

İşgalin sona ermesinin zamanının geldiğini bunun, Filistin halkının zaten sahip olduğu haklardan faydalanmasını ve uluslararası iradenin aldığı kararların uygulamaya geçirilmesiyle mümkün olduğunu ifade eden Ebu Ali bunun da şiddet ve terörü yok ederek bölgenin tamamında barış, istikrar ve refahın inşa edilmesini sağlayacağını belirtti.

Filistin haklarına yönelik bu uluslararası duruşun savunulmasının siyasi ve ekonomik yöntemlerin uygulanmasıyla mümkün olduğunu ifade eden Ebu Ali, günümüzde uluslararası toplumun kararlarının uygulamasında, irade ve kararlılığın somut hale getirilmesi, kural ve ilkelere uyulmasının daha acil bir hale geldiğini belirtti. Söz konusu yasaların, İsrail’in ihlal, inkar ve umursamazlığı konusundaki ısrarı karşısında, defalarca kez teste tabi tutulduğunu, hiçe sayma, kibir ve küstahlıkla karşılaştığını bu nedenle Filistin halkının kanı, toprağı ve hakları için ağır bir bedel ödediğini belirtti.

Uluslararası sistemin güvenilirliği ve etkinliği, sessizlik, acizlik ve çaresizliğe dönüşmesi ile test edildiğini ifade eden Ebu Ali, sistem İsrail işgalinin uygulamalarını ve suçlarını sürdürmek üzere motive ederek, sadece bölge üzerinde değil, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini belirtti. Ebu Ali uluslararası denetim altında ciddi bir barış sürecinin yeniden başlatılması yoluyla bölgenin ve dünya ülkelerinin arzuladığı barışı sağlamak için iki devletli çözüm sağlanması çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat