(Fotoğraf: SPA)

Dünya Sağlık Örgütü ikinci nesil aşıları bekliyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Baş Bilim İnsanı Dr. Soumya Swaminathan, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı burun spreyleri ve hapları da içeren ikinci nesil aşıların piyasaya çıkmasını dört gözle beklediğini söyledi.

Dr. Soumya Swaminathan, WHO’nun sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama, ikinci nesil aşıların kullanımının iğnelerden daha kolay olacağını ve kendi kendine uygulamak gibi avantajlara sahip olabileceğini bildirdi.

İnsanlar üzerinde test edilen klinik deneylere kadar ulaşan 129 farklı aday aşı olduğunu, 194 aşının ise henüz o kadar ilerlemediğini ve hala laboratuvarlarda çalışıldığını vurgulayan Dr. Swaminathan şu ifadeleri kullandı:

“Bu potansiyel aşılar, tüm teknolojileri kapsıyor. Hala geliştirme aşamasındalar. Ancak bazılarının çok güvenli ve etkili olacağını, bazılarının ise olmayacağını düşünüyorum. İkinci nesil aşıların bazılarının avantajları olabilir. Ağızdan alınan hap veya burun spreyi şeklinde aşınız varsa, bunu uygulamak enjekte edilebilir bir aşıdan daha kolaydır.”

WHO, Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson, Sinopharm, Sinovac ve Bharat Biotech tarafından üretilen yedi aşı için acil durum onayı verdi.

Elde edilen verilere göre tüm dünyada 7 milyar 250 milyon dozdan fazla aşı yapıldı.

Şarku’l Avsat