Koalisyon: Yemen’de 110 Husi milis üyesi öldürüldü

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Elçisi Hans Grundberg’in Husi Ensarullah terör örgütünün 7 yıl boyunca kuşatma altında tuttuğu Taiz kentinden ayrılmasından saatler sonra, teröristler kent merkezine saldırdı. Öte yandan, Yemen’de Meşru Hükümeti Destekleyen Arap Koalisyonu, Marib şehrinin batısındaki Sirvah ve Cevf bölgelerinde düzenlediği 30 operasyonda, 24 saat içinde 110 Husi unsurunun öldürüldüğünü duyurdu.

Yerel kaynaklar Şarku’l Avsat’a, Husi milislerinin, Taiz şehrinin merkezindeki devriye polisi ve yol yardım güvenliğinin geçici karargahını salı günü öğlen saatlerinde silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) hedef aldığını söyledi. Ayrıca BM’nin Yemen Özel Elçisi Hans Grundberg kente ilk ziyaretinin, (ki bu bir BM elçisinin şehre ilk ziyareti) sona ermesinden saatler sonra meydana gelen saldırı, bir polis devriyesine de zarar verdi. Kentin Paşa semti mevkiinde bulunan binanın bahçesine SİHA tarafından atılan bomba ise bir subayı yaraladı. Subay, tedavi görmek üzere hastaneye kaldırıldı.

Koalisyon, son 24 saat içinde Marib vilayetinin batısındaki Sirvah ilçesi ve Cevf bölgelerinde Husi milisleri ve teçhizatlarına yönelik 30 operasyon gerçekleştirdiğini duyurdu. Koalisyon, bu operasyonlarda 110’dan fazla milis üyesinin öldürüldüğünü, 22 askeri aracın ve bir silah deposunun imha edildiğini vurguladı.

Yemen Ulusal Ordusu Sözcüsü Tuğgeneral Abdu Mecali, bu kapsamda Marib şehrinde çeşitli cephelerde halk direnişinin desteklediği ordunun ilerleme kaydettiğini, başarılı askeri operasyonlar gerçekleştirdiğini ve bu operasyonların Husi milislerinin can kaybı ve teçhizatları dahil olmak üzere büyük kayıplara yol açtığını söyledi. Sözcü, Husi milislerinin cephelerde, vilayetin güneyinde, Zinne, el-Cuba ve Ümmü Riş Bahrib’deki saldırılarını engellediğini, ayrıca milis üyelerine ve mevzilerine yönelik saldırı operasyonları gerçekleştirerek sahada ilerleme kaydettiklerini belirttti.

Yemen Ulusal Ordusu Medya Merkezi tarafından dağıtılan açıklamada, son üç gün içinde bu cephelerde onlarca milisin ordu ve direniş ateşiyle öldürüldüğünü ve yüzlercesinin de yaralandığını söyledi. Ayrıca milis üyelerine ve mevzilerine yönelik saldırı operasyonları gerçekleştirerek sahada ilerleme kaydedildi. Söz konusu açıklamada direnişin cesareti ve suçlu milisler ile etkili mücadele etmeleri övüldü.

Macali’ye göre, askeri operasyonlar ve savaş taktikleri, ordu kuvvetlerinin tüm cephelerde hazır olduğunu gösteriyordu. Macali, “Kuvvetlerimiz Kasara ve Sirvah cephelerinde Husileri ağır bozguna uğratarak girişimlerini bozdu. Ayrıca ordunun topçuları milislerin araçlarını imha ederek ölü ve yaralılar olmasına sebep oldu” dedi. Yemen ordusu sözcüsü, Arap koalisyonunun havacılığını ve Husi milislerine karşı günlük uçuşlar gerçekleştiren geniş ve sürekli desteğini, çeşitli cephelerdeki takviyelerini ve mekanizmalarını övdü. Bu destek ve mekanizmaların milislerin parçalanmasına, teçhizat ve erzaklarında kayıplara yol açılmasına büyük katkısı oldu. Sözcü, “Bayhan Harib ve Cuba Mahiliyye-Kaniye Yolu”nda bir askeri operasyon olduğunu ve vatandaşların güvenlikleri için yaklaşmamaları gerektiğini söyledi.

Şarkul Avsat