Belarus bayrağı

Belarus’un komşuları: Göçmen krizi askeri bir çatışmanın habercisi

Lukaşenko, Batı’nın Belarus’a yaptırım uygulamadan önce, Belarus üzerinden Avrupa’ya giden doğal gaz sevkiyatını “düşünmesi” gerektiğini belirtti

Belarus, Polonya ve Balkan ülkeleri arasındaki sınırlarda sıkışıp kalan göçmen krizi, Avrupa Birliği’ndeki (AB) ülkeler ile Moskova yörüngesindeki ülkeler arasında askeri bir çatışmaya dönüşebilir. Polonya bölge sınırlarına dikenli tel çekerek, göçmenlerin topraklarına girmesini engellemek adına 15 bin asker konuşlandırdı. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, yeni bir savaşla karşı karşıya olduklarını söyleyerek, mühimmatın sivillerden oluştuğuna dikkati çekti.

Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan Litvanya, Estonya ve Letonya yer aldığı Baltık Devletleri, Belarus’un göçmenleri silah olarak kullandığı yönündeki suçlamalara atıfta bulunarak, “Avrupa’nın güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturan Minsk rejiminin devam eden saldırısını kasıtlı olarak tırmandırmalarını” kınadı. Komşu ülkeler dün sınırlarını aşıp AB girmeye çalışan göçmenlerin artan kriziyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Litvanya, Estonya ve Letonya savunma bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, bunun askeri alana yayılabilecek provokasyon ve tehlikeli olayların olasılığını artırdığını belirtiler. Varşova’daki yetkililer dün, Belarus sınırları içinde mahsur kalan göçmenlerin, Polonya sınır muhafızlarını taş yağmuruna tuttuğunu ve Avrupa Birliği’ne zorla girmek içinse geceleri dikenli tel çitleri kesmeye çalıştığını bildirdi. AB, Belarus’u dünyanın dört bir yanındaki savaş bölgelerinden kaçan binlerce göçmeni sınırı geçmeye teşvik ederek  ‘hibrit bir saldırı’ başlatmakla suçlarken, en kısa sürede Minsk’e yeni yaptırımlar uygulayabilir. Bu, Avrupa Birliği tarafından Belarus’a uygulanan beşinci yaptırım paketi, geçtiğimiz yıl düzenlenen tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana Belarus’a yönelik yaptırımlar devam ederken,  halihazırda Belarus havayollarına karşı yaptırımlar çağrısında bulunuluyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas dün yaptığı açıklamada, “AB’nin yeni yaptırımlar uygulama zamanı geldi. Minsk için uygun sonuçların geciktiği bir durumdayız. Avrupalı ​​ortaklarımızdan istediğimiz de bu. AB Lukaşenko rejimine karşı yaptırımlarını genişletecek ve güçlendirecek” ifadelerini kullandı.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Batı’nın Belarus’a yaptırım uygulamadan önce, Belarus üzerinden Avrupa’ya giden doğal gaz sevkiyatını “düşünmesi” gerektiğini belirtti. Belta haber ajansına göre Belarus Cumhurbaşkanı, “Avrupa’yı ısıtıyoruz, hala sınırı kapatacakları konusunda bizi tehdit ediyorlar. Peki ya doğal gazı kesersek ne olur?” ifadelerini kullanarak,  Avrupa’ya ülkesi üzerinden giden Rus doğalgazını kesme tehdidinde bulundu.

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, Polonya sınırında yaşananların Avrupa Birliği’nin eylemlerinin ürünü olduğunu söyledi. Makey Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Polonya sınırında olup bitenler, Avrupa Birliği’nin kendi eylemlerinin sonucu. Bunlar sadece Rusya ile yıkıcı çatışma politikasını haklı çıkarmaya yönelik girişimler” dedi. Makey açıklamasında, olayı jeopolitik bağlamda ele almaları halinde, Batı’nın Belarus ile ilgili tüm eylemlerinin geniş kapsamlı bir şekilde Rusya’ya ynelik olduğunu bildirdi. Ülkesinin ‘mümkün olan en kısa sürede krizi çözmek’ istediğini vurgulayan Makey, Belarus’un Avrupa Birliği ile diyaloga girmeye hazır olduğunu, ancak Birliğin diyaloğu reddettiğini söyledi.

Avrupa Birliği, Belarus’u Polonya, Letonya ve Litvanya ile ülkenin batı sınırlarına taşınmalarına yardımcı olmakla suçluyor. Bu adım, Belarus’un ülkedeki sivil toplum baskısı sebebiyle hükümete uygulanan Batılı yaptırımlara misilleme olarak görülüyor. Avrupa Komisyonu, bu yıl komşu Belarus’tan üç AB üye ülkesine yaklaşık 8 bin kişinin geldiğini açıkladı.

Polonya sınır muhafızlarının ülke sınırına dikenli tel çekmesinin ardından göçmenler, çadırlarda yaşadıkları sınırda kamp kurdu ve ısınmak için ateş yaktı. Alana giden yollar ise bağımsız gazetecilere kapatıldı.

Sınır muhafızları önceki gece 468 girişimi rapor ederken, göçmenler ara ara geçme girişimi gerçekleştiriyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün göçmen krizine yönelik acil bir toplantı düzenleyecekti. Avrupalılar, Lukaşenko’yu haftalardır 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından muhalefet hareketlerine yönelik artan baskıya karşılık olarak uygulanan Avrupa yaptırımlarına misilleme olarak göçmenlere vize vermek ve sınırdaki gerilimi körüklemekle suçluyor.

Şarku’l Avsat