Seman el-Ani

Suudi Arabistan vatandaşlığı verilenler listesinde Kâbe örtüsünün hattatı gibi önemli isimler yer alıyor

Suudi Arabistan vatandaşlığı verilenler listesinde din, tarih, sağlık, teknoloji ve yatırım alanlarının önde gelen isimleri bulunuyor.

Şarku’l Avsat, Suudi Arabistan vatandaşlığı verilen isimlerin listesine ulaştı. Suudi Arabistan Krallığı’nın onayladığı listede, ortaya koydukları ürünler, gayretler ve kaliteli işlerle yerel kültürel hareketin desteklenmesinde önemli katkıları olan kültür ve düşünce dünyasının önde gelen isimleri yer alıyor. Listede öne çıkan isimler arasında Kâbe örtüsü üzerindeki işlemeli hat yazılarının sahibi ve Mekke’deki hattatların hocası Muhtar Alim, Tarihçi Dr. Emin Seydu, Araştırmacı Dr. Muhammed el-Bekai, Tarihçi Dr. Abdulkerim es-Semek ve tiyatro yönetmenliğinin öncülerinden Seman el-Ani bulunuyor.
Listede ayrıca din, tarih, sağlık, eğitim, yatırım, dijital teknolojiler ve spor alanlarında yetkinliği bulunan başka isimler de yer alıyor.
Şarku’l Avsat, Suudi Arabistan Krallığı’nın onayını alan listede önde gelen bazı isimlerin kısa biyografilerini derledi.
Dr. Emin Seydu

Araştırma ve bilimsel alanlarda büyük bir çaba sergileyen Seydu, ortaya koyduğu 30’u aşkın çalışma ve ürünle yerel kültürel harekete öncülük etti. Suudi Arabistan’da kültür, düşünce ve edebiyat alanlarında çalışanların önünü açtı.

Biblografya araştırmalarında yeniliklere imza atan Seydu, bu alanda çalışmalar sundu.

Kral Fahd Ulusal Kütüphanesi’nde çalıştı. Kütüphane dergisinin editörlüğünü üstlendi. Bibliyometrik bir araştırma sundu ve “Suudiler, Kütüphaneler ve Bilgilerin Bilimi” konulu bir bibliyografya hazırladı.

Dr. Muhammed el-Bekai

Araştırmacı, editör ve tercüman. Sanatın çeşitli dallarında yaklaşık 40 eser ortaya koydu. Tarihi, eleştiri ve çeviri çalışmaları en dikkat çekenler arasında yer alıyor. Riyad’daki Kral Suud Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu çeşitli akademik kuruluşlarda dilbilimsel çalışmalar ve eleştiri edebiyatı alanlarında dersler verdi.

Halihazırda Kral Selman Arap Yarımadası Tarihi Araştırmalar Merkezi’nde Arap Yarımadası ve Suudi Arabistan Devleti’nin tarihi ile ilgili araştırmalar ve yayınlar üzerinde çalışıyor. Bekai 2018 yılında 9. Uluslararası Kral Abdullah bin Abdulaziz Tercüme Ödülü programında ‘Bireysel Çabalar’ kategorisinde ödül aldı.

Dr. Abdulkerim es-Semek

Tarihçi Dr. Abdulkerim İbrahim es-Semek, modern ve çağdaş tarih alanında doktora unvanına sahip oldu. Hayatının yaklaşık yarım asırlık dönemini Suudi Arabistan’da geçirdi. Ülkenin kuruluş döneminde özellikle Kral Abdulaziz ile çalışan Arap devlet adamlarının tercümelerini yayınlamak için çalıştı.

Gazeteci ve tarihçi Emin Said’in çalışmaları üzerinde yoğunlaştı. Said’in birçok kitabını yayınladı ve özellikle Suudi Arabistan Devleti ile ilgili kitaplarına, Yakın Doğu isimli dergisinin arşivine odaklandı. Söz konusu dergi Hicaz ve Necid Krallığı tarihiyle ilgili kaynak malzeme olarak kabul edilir. Bunun sebebi, Krallığın birleşme dönemiyle çağdaş olmasıdır. Semek, Emin Said ile ilgili topladığı materyalleri iki kısımdan oluşan bir kitapta topladı. Böylece Suudi Arabistan’ın tarih kütüphanesine değerli ve nadide bir eser kazandırıldı.

Seman el-Ani

Suudi Arabistan’da tiyatro yönetmenliğinin öncü isimlerinden. 1970’lerde Bağdat’ta Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra Suudi Arabistan’a gelen Ani, Suudi tiyatrosunun yönetmen koltuğuna oturan ilk kişilerden biri olarak biliniyor.

Suudi tiyatrosunun neredeyse ilk çalışması olan Şans Treni isimli tiyatro eserini yönetti. Böylece Suudi kültür ve sanat dünyasındaki ilk yolculuğuna çıkmış oldu. Çok sayıda tiyatro çalışmasının altında imzası bulunuyor. Birçok uluslararası tiyatro festivaline katıldı. Birçok Suudi oyuncu onun elinde yetişti.

Muhtar Alim

Kâbe örtüsü üzerindeki işlemeli hat yazıları Muhtar Alim’e aittir. Alim, Mekke’deki hattat ustalarının hocasıdır. Halihazırda Kâbe örtüsü için bir hat yazısı üzerinde çalışıyor. Çalışmalarıyla uluslararası sergi ve toplantılara katıldı. Hat sanatıyla ilgili kurs ve dersler verdi. Rika hattı üzerine yazdığı tez El-Harem el-Mekki eş-Şerif Enstitüsünde okutuluyor. 90’ların ortasında iki yıl süre ile Um el-Kura Üniversitesi’nde  hat sanatı alanındaki yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yönetti.

Eserleri bazı siyasi liderler tarafından satın alındı. Bazı eserleri kamu kurumlarının koridorlarında sergilendi. Çeşitli kurumlardan ödüllere ve fahri diplomalara layık görüldü.