Putin: Rusya’nın Belarus-Polonya sınırındaki göçmen kriziyle hiçbir ilgisi yok

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin cumartesi günü yayınlanan bir röportajında, Moskova’nın Belarus-Polonya sınırındaki göçmen kriziyle hiçbir ilgisi olmadığını belirtti.

Putin, Rus devlet televizyonu Vesti’ye yaptığı açıklamada, “Herkesin bununla hiçbir ilgimiz olmadığını bilmesini istiyorum” dedi.

Rusya Devlet Başkanı’nın bu açıklaması Polonya ve diğer Batılı ülkelerin Moskova’yı sınır bölgesine binlerce göçmen göndermek için Minsk ile birlikte çalışmakla suçlamasının ardından geldi.

Polonya polisi bugün Polonya’da Belarus sınırı yakınında Suriyeli bir gencin cesedinin bulunduğunu açıkladı.

Polis Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Sınıra yakın çalılıklarda dün Suriyeli bir gencin cesedi bulundu. Cesedin bulunduğu yerde yapılan çalışmalar ölüm nedenini kesin olarak ortaya çıkaramadı” ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada ülkesinin Polonya-Belarus sınırındaki durumdan duyduğu endişeyi dile getirdi.

Biden, Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere verdiği demeçte, “Endişelerimizi Rusya’ya ve Belarus’a ilettik” dedi.

Moskova, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun en büyük destekçisi.

Avrupa Birliği, Lukaşenko’yu göçmenlerin hava yoluyla Minsk’e akışını kasten teşvik etmek ve ardından onları ülkesinin Polonya, Litvanya ve Letonya sınırlarına göndermekle suçluyor. Söz konusu üç ülke, Belarus’un eylemlerine yanıt olarak sınır güvenliklerini önemli ölçüde artırdı.

Şarku’l Avsat