Belarus bayrağı

Belarus yaptırımları kınarken Avrupa ise daha kapsamlı yaptırımla tehdit ediyor

Göçmenleri sınırda alıkoyan Polonya, sınırı geçme girişimleri konusunda uyarıyor

Belarus, dün, Polonya sınırındaki göçmen krizi nedeniyle Avrupa Birliği’nin (AB) kendisine uyguladığı yaptırımların ‘ümit barındırmadığını’ ve ‘ters etki’ teşkil ettiğini öne sürdü.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey’in AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e hitaben yaptığı açıklamalar, kriz patlak verdiğinden bu yana Brüksel ile Minsk arasındaki ilk üst düzey temas oldu. Batılı ülkeler, bu krizden Belarus’u sorumlu tutuyor.

Ortadoğu’dan gelen binlerce göçmen, AB ile Belarus arasındaki sınırda kamp kurarak bir yanda AB ile ABD, diğer yanda ise Belarus ile müttefiki Rusya arasında bir çatışmaya yol açtı. Borrell daha önce yaptığı açıklamada Brüksel’in yaptırımlarını havayolları, seyahat acenteleri ve yetkililer dahil olmak üzere Belarus’taki ‘göçmen kaçakçılığı sürecinin parçası olan tüm tarafları’ içerecek şekilde pazartesi günü artırılacağını söylemişti.

İkili arasındaki temasa dair açıklamaya göre Makey, Asya, Afrika ve Orta Doğu’dan göçmen akışını kolaylaştırmak için Belarus tarafından atılan adımlar konusunda Borrell’e bilgi verdi. Minsk’in bildirdiğine göre iki taraf, çok düşük sıcaklıklarda sınırlarda mahsur kalan yüzlerce göçmene yardım sağlamak için Birleşmiş Milletler (BM) örgütleriyle koordineli çalışacağını ifade etti.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Makey ile AB sınırındaki korkunç insani durumu gündeme getirdiğini söyleyen Borrell, “İnsanların yaşamları himaye edilmeli, insani yardım kuruluşlarının buraya erişimine izin verilmelidir. Kabul edilemez bu mevcut durum sona ermelidir. İnsanlar silah olarak kullanılmamalıdır” vurgusunda bulundu.

Diğer yandan ise Belarus’tan Polonya’ya geçen onlarca göçmenin gözaltına alındığını söyleyen Varşova, Minsk’e yönelik yaptırımları artırmayı amaçlayan bir AB toplantısı öncesinde olası daha büyük bir atılım konusunda uyarıda bulundu. Polonya makamları, sınırda bir acil durum bölgesi kurdu.

Polonya polisi, Twitter hesabından, 50 göçmenin sıkı kontrol altındaki AB ve NATO sınırlarını Starzina köyü yakınlarından ‘zorla’ geçtiğini yazdı. Sınır muhafızları, daha sonra hepsinin tutuklandığını, bugün sınırı geçmek için daha büyük bir girişim olabileceğini de ekledi.

Batılı ülkeler, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko rejimini, göçmenleri Belarus’a gelmeye teşvik edip ardından onları sınıra iterek kasıtlı olarak göçmen krizi çıkarmakla suçluyor. Suçlamaları reddeden Belarus ise Batı’nın göçmenlik politikalarını suçluyor.

Lukaşenko, cumartesi günü yayınlanan röportajında, “Lukaşenko veya Belarus’un geri adım atacağını düşünen varsa, bu olmayacak” ifadelerine başvurdu. Söz konusu durumda şimdiye kadar en az 10 göçmenin öldüğünü söyleyen yardım kuruluşları, sıcaklıkların sıfırın altına düşmesiyle birlikte insani krizin körüklendiğini belirtiyor. Aynı zamanda göçmenlere yardım ederek gerilimi azaltma çağrısında bulunuyor.

Belarus’taki Bruzgi köyü yakınlarındaki en büyük kampta hamile kadınlar ve çocuklar dahil olmak üzere 2 bin kişinin bulunduğunu söyleyen Belarus makamları, kamplardaki durumu kalıcı hale getirebilecek bir hareket ile çadır ve ısıtıcı dağıtarak göçmenlere yardım sağladı.

Göçmenlerin ülkeye girişine izin vermeyen Polonya ise Belarus’u göçmenlerin buradan ayrılmasını engellemekle suçluyor. Cumartesi günü yaptığı açıklamada, göçmenler arasında Polonya’nın bugün geçişlere izin vereceği ve Almanya’dan onları alacak otobüslerin geleceğine dair söylenti olduğunu dile getiren Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, “Provokasyon yapılıyor” dedi. Polonya hükümeti ise sınırlardaki yabancı cep telefonlarına gönderdiği SMS’te, “Bu iddialar tümüyle yalan ve palavra! Polonya, Belarus ile sınırlarını korumaya devam edecek. Bu söylentileri yayanlar, göçmenleri sınıra hücum etmeye teşvik etmek istiyor; ki bu da tehlikeli gelişmelere yol açabilir” ifadelerine başvurdu.

AB dışişleri bakanları, Belarus’u yaklaşık 30 yıldır yöneten Lukaşenko’nun muhaliflerine uyguladığı baskılar nedeniyle Belarus’a uygulanan yaptırımları artırmak amacıyla bugün bir araya gelecek. Borrell, Le Journal du Dimanche adlı haftalık Fransız gazetesine verdiği demeçte, “Lukaşenko hata yaptı. Bu şekilde hareket ederek bize baskı yapacağına, bizi yaptırımları iptal etmeye zorlayacağına inanıyor; ancak tam tersi oluyor” ifadelerine başvurdu.

Türkiye, AB diplomatlarının baskısı üzerine Irak, Suriye ve Yemenlilerin Belarus’a seyahat etmelerini engellerken Suriye’nin özel havayolu şirketi Cham Wings ise Minsk’e uçuşları askıya aldı.