Yemen: 7 bin sivil Husi şiddeti sebebiyle Hudeyde’den kaçıyor

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’na bağlı Ortak Kuvvetler Komutanlığı, Hudeyde kentindeki cepheleri boşaltmasının ardından İran destekli Husi milislerin bölgeye girmesiyle son üç gün içerisinde 7 bin Yemenli sivil bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Şarku’l Avsat’ın Yemen medyasından aktardığı haberlere göre, Husi milislerin şiddeti beklentisi ve Hudeyde’nin güneyinde yer alan bölgelerde çatışmaların yoğunlaşması sebebiyle yerlerinden edilmiş kişiler meşru hükümetin kontrol altındaki bölgelere gitmesi bekleniyor.

Bu, Birleşmiş Milletler’in (BM) Arap Koalisyonu’na bağlı Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın Hudeyde’den çekilip güneydeki el-Hoha bölgesinin eteklerine kadar yaklaşık 90 km’lik bir alanı tahliye ettiğini doğruladığı bir zamanda geldi.

Yerel makamlara göre, Dureyhimi kasabasındaki Vadi Akum, Durabiye, Zaferan, Kudbe, Hamidiye, eş Şecira, Nehile, Taiz ve Kevi bölgesinden bin ailenin  (yaklaşık 7 bin kişi) yerlerinden edildiği aktarıldı. Açıklamada, Hudeyde’nin merkezindeki el Hok bölgesine bağlı Manzar köyünün yanı sıra Beytül Fakih ilçesine bağlı el Cah ve Et Tur bölgeleri ile Tuhayta ilçesine bağlı Mecilis, Guvairig, Metin ve Feza bölgelerinden tahliyelerin olduğu kaydedildi. Yeral makamlar, Taiz’e bağlı  Muha yaklaşık 200 ailenin (bin 400 kişi) kabul edildiğini söyledi. Muha İran destekli Husi milislerin vahşetinden kaçan ve iş arayan binlerce insanın fırsat bulmaya çalıştığı bir yer olup yaklaşık 3 bin 500 aileyi (24 bin 500)  barındırıyor.

Muha Valisi Basim ez Zuragi, Hudeyde’nin güneyinden kaçan aileleri karşılamak için yeni sığınak olarak belirlenen el Kutabiye bölgesi dahil olmak üzere yerlerinden edilmiş kişileri ziyaret etti.  Zuragi, yerel yönetim ve yürütme biriminin, destekleyici kuruluşlarla koordineli olarak çalıştığı yerlerde, acil müdahale kitleri, barınak ve gerekli yiyecek ve temizlik hizmetlerini sağlayarak, bölgeyi mevcut imkânlarla yeniden hazırlamaya çalışıyor.

Bu bağlamda Yemen’deki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Arap Koalisyonu’na bağlı Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın Kızıldeniz Değirmenleri, 16 Kilo bölgesi ve Hudeyde Uluslararası Havaalanı bölgesinden geri çekildiğini açıkladı. Açıklamada, Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın Dureyhimi ve Beytu’l-Fakih bölgeleri ile Tuhayta bölgesinden kontrol alanlarından geri çekilerek, yaklaşık 90 km güneydeki el Hoha şehrine yeniden konuşlandığı aktarıldı.

Dün Yemen’deki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi tarafından yapılan bir açıklamada, yerlerinden edilmiş kişiler için el Hoha bölgesinde 300 çadırdan oluşan yeni bir alanın kurulduğu belirtildi. Ülke İçinde Yerinden Olmuş Kişilerin (ÜİYOK) Kamplarının Yönetimi Yürütme Birimi, bölgede artan sayıda ÜİYOK’e barınak sağlamak için başka bir site kurmaya hazırlanırken, bu yeni gelişmelerin insani yardım erişimi üzerindeki etkisini belirlemek için değerlendirmeler yapmaya devam ediyor.

Şarku’l Avsat