Biden ve Cinping, İran hakkında koordinasyonu görüştü

Üst düzey bir ABD yetkilisi, 29 Kasım’da 2015 nükleer anlaşmasına geri dönülmesi için gerçekleşecek olan müzakereler öncesi, ABD Başkanı Joe Biden’ın ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in İran konusunda iki ülkenin pozisyonlarını hangi şekilde koordine edebilecekleri hakkında konuştuğunu açıkladı.

İran ve nükleer anlaşmayı imzalayan altı ülkeden yetkililer, Tahran ve Washington’un anlaşmanın tekrar yürürlüğe girmesi için hazır olup olmadığını ele almak için Viyana’da bir araya gelecek. İran, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’in (BM) uyguladığı yaptırımların kaldırılması karşılığında anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerine uyacağını açıkladı.

İran’ın nükleer faaliyetleri konusundaki anlaşmaya imza atan ülkeler arasında İngiltere, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve ABD var. 2018 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump, P5+1 ülkeleri olarak bilinen ülkeler arasında imzalanan anlaşmadan çekildiğini ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya karar verdiğini açıklamıştı. Tahran, yaklaşık bir yıl sonra anlaşmada yer alan kısıtlamaları yavaş yavaş ihlal etmeye başlamıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “ABD ve Çin başkanları, P5+1 grubunun İran ile ilişkilerinde ortak bir tutum sergilemesi ve anlaşmaya geri dönülmesini sağlamak için 29 Kasım toplantısından önce pozisyonlarını nasıl koordine edebilecekleri hakkında görüştü” açıklamasında bulundu.

ABD ve İran görüşmeleri dolaylı olarak gerçekleşiyor. Tahran, ABD’li yetkililer ile doğrudan ilişki kurmayı reddettiği için diğer ülkelerin yetkilileri iki taraf arasında arabuluculuk yapıyor.

Şarku’l Avsat