Irak, Belarus sınırında mahsur kalan 240 vatandaşını ülkeye davet etti

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed es-Sahhaf dün (Salı) yaptığı açıklamada, Iraklı bir heyetin önümüzdeki günlerde Belarus sınırında mahsur kalan 240 Iraklı göçmenin Irak Havayolları aracılığıyla ülkeye geri dönmesini sağlamak için çalıştığını açıkladı.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre Sahhaf, Irak devlet televizyonu el Irakiye’ye verdiği demeçte Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin şu anda Belarus’ta bulunan ve Irak’a dönmek isteyen 240 Iraklının isimlerini kaydetmek için çalıştığını belirtti. 240 göçmenden 70’ine Irak pasaportu verilecek. Önümüzdeki Perşembe günü Irak Havayolları tarafından yapılacak bir uçuşla Iraklı göçmenler ülkelerine geri dönecek.

Sahhaf, başka bir Irak heyetinin, Polonya sınırındaki 571 Iraklı göçmeni takip etmek, yardım etmek, eksikliklerini tamamlamak ve gönüllü olarak Irak’a geri dönmelerini sağlamak için çalışmak üzere Varşova’ya gittiğini açıkladı.

Sahhaf, Avrupa’da bulunan ülkelerin göçmenleri kabul etmediğini, heyetlerin sınırda mahsur kalan ve gönüllü bir şekilde Irak’a geri dönmek isteyen vatandaşların işlemlerinin yapılması için çalıştığını belirtti.

Irak, Moskova’daki Irak Büyükelçiliği aracılığıyla Belarus- Litvanya sınırında mahsur kalan yaklaşık 300 Irak vatandaşının Irak’a geri dönmesini sağlamıştı.

Şarku’l Avsat