Belarus bayrağı

G7, Belarus’u göçmen krizini ‘derhal’ sona erdirmeye çağırdı

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, Belarus’u Polonya sınırındaki göç krizini derhal sona erdirmeye çağırarak, ülkeyi krizi kasten kışkırtmak ve insanların hayatlarını tehlikeye atmakla suçladı.

İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko rejimini sınırları boyunca yasadışı göç sürecini düzenlemekle suçladı.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından imzalanan ve Londra hükümeti tarafından yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Belarus rejiminin sınırları boyunca düzensiz göç düzenlemesini kınıyoruz. Bu duygusuz hareketler insanların hayatlarını riske atıyor. Düzensiz göçün bir taktik olarak bu kışkırtıcı kullanımıyla hedef alınan Polonya’nın yanı sıra Litvanya ve Letonya ile dayanışma içerisindeyiz. Rejimi, daha fazla ölüm ve acıyı önlemek için saldırgan ve sömürücü kampanyasını derhal durdurmaya çağırıyoruz.”

Uluslararası kuruluşlara insani yardım sağlamak için acil ve engelsiz erişim sağlanması için çağrı yapılan açıklamada, ayrıca “Belarus rejiminin eylemleri, uluslararası hukuka, temel özgürlüklere ve kendi halkının hakları da dahil olmak üzere insan haklarına sürekli saygısızlığından dikkati başka yöne çekme girişimidir” denildi.

Çoğu Ortadoğu’dan gelen binlerce göçmen, AB ülkelerine girme umuduyla Polonya sınırında şiddetli soğukta kamp kuruyor.

Batı, Belarus’u, hükümetin geçen yıl muhalefet hareketlerine uyguladığı baskının ardından uygulanan yaptırımlara yanıt olarak kasıtlı olarak bir mülteci dalgasına neden olmakla suçluyor.

Şarku’l Avsat