İngiltere Başbakanı Boris Johnson

Johnson partisindeki bir ihlal nedeniyle büyük baskı altında

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti’nin lobicilik kurallarını ihlal etmekle suçlanan üyesiyle ilgili iki haftadır süren bir skandal nedeniyle çektiği tepkilerin ardından konuyla ilgilenirken hata yaptığını kabul etti.

Johnson, Muhafazakar Parti’nin lobicilik kurallarını ihlal etmekle suçlanan üyesi Owen Paterson’ın disipline sevk edilmesini önlemesi nedeniyle tepki çekti.

Owen Paterson’un iki özel şirkete ücretli danışmanlık yaptığı ve bu kapsamda lobi faaliyetleri yürüttüğünün ortaya çıkması sonrası meclis soruşturması açıldı.

Komite, bunu baskı gruplarını düzenleyen kuralların açık ihlali olarak değerlendirdi ve görevine otuz gün ara verilmesini önerdi.

Ancak Paterson, milletvekillerinin neleri yapıp yapamayacağını belirleyen kuralları ihlal ettiği ortaya çıkması nedeniyle istifa etti.

Kamuoyu yoklamalarında popülaritesinin düştüğü görülen Johnson, konuyla ilgili kendisine birçok soru yönelten ana meclis komitelerinin başkanlarına üzüntüsünü dile getirdi.

Johnson, Avam Kamarası’nda yılda üç kez gerçekleşen ifade oturumu sırasında, “Amaç kimseyi aklamak değildi. Daha ziyade sistemin iyileştirilebileceği bir yol olup olmadığını görmekti” diyerek hata yaptığını kabul etti.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer ise, Johnson’ı ‘lider değil bir korkak’ olarak nitelendirerek özür dilemesini istedi.

Tüm ikinci işlerin yasaklanmasını isteyen Starmer, “Partimden biri yanlış yaptığında, onları kovarım. Johsnon ise partisinden biri yanlış yaptığında, onları kurtarmaya çalışıyor. Ben yönetirim, o örtbas eder” dedi.

İngiltere’nin ‘dünyanın en dürüst demokrasilerinden biri’ olduğunu vurgulayan Johnson ise, “İngiltere’de yolsuzluk ve adam kayırma seviyelerine yönelik bu devam eden saldırılar, dünya çapında yozlaşmış hükümetlerden gerçekten mustarip olan milyarlarca insana hizmet etmiyor” diye konuştu.

Boris Johnson, geçtiğimiz Salı günü milletvekillerinin ücretli danışman ve lobi faaliyetlerinde bulunmalarının önüne geçmek için Parlamento Davranış Kurallarında değişiklik yapılmasını önerdi.

Ancak Starmer konuyla ilgili konuşurken, Johnson’a gerçekten yolsuzluğun kökünü kazımak istiyorsa bağımsız bir soruşturma emri vermesi için meydan okudu.

Johnson, yurtdışında lüks bir tatil veya resmi dairesinde maliyetli tadilatlar ve hükümetinin iş dünyası ile özellikle yeni tip koronavirüs salgını krizi ışığında özel şirketlere ihale verme konusunda tehlikeli bağları hakkında sorularla karşı karşıya.