Pfizer logo

Pfizer, 95 ülkeye Kovid-19 ilacı dağıtmak için onay bekliyor

Amerikan ilaç şirketi Pfizer, 95 ülkede piyasaya sürülecek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ilaçları için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay bekliyor.

Joe Biden yönetimi, söz konusu ilaçtan 10 milyon tablet alarak ABD genelinde virüse enfekte olmuş kişilere ve yüksek oranda enfeksiyondan muzdarip olan yoksul ülkelere dağıtmayı planlıyor.

İlaca önümüzdeki hafta onay verilmesi beklenirken, Pfizer, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin 30 Kasım’da yapılması planlanan toplantısında ilacı onaylaması halinde federal hükümetin yaklaşık 2,2 milyar dolar karşılığında Amerikan ilaç şirketi Merck’ten 3,1 milyon tablet satın almayı taahhüt ettiği belirtiliyor.

Pfizer tarafından üretilen ve Paxlovid olarak adlandırılan yeni haplar, koronavirüse enfekte olmuş kişilerin hastaneye gitmelerine gerek kalmadan iyileşmesini sağlayan ve alınması kolay olan bir tedavi olarak 5 gün kullanılan dozlardan oluşuyor. Amerikan ilaç şirketi Merck ve ortağı Ridgeback Biotherapeutics şirketi de benzer bir ilaç üzerinde çalışıyor.

Pfizer, ilacın dünya çapında üretilmesini ve yoksul ülkelerde daha düşük fiyatlarla satılmasını sağlayacak bir lisans paylaşımı anlaşmasını kabul etti.

Her ne kadar Pfizer fikrî mülkiyet haklarının yoksul ülkelere koronavirüs aşısı formülüne erişim yasağı getirdiğini belirtse de, şirketin bahsettiği söz konusu anlaşma, dünya nüfusunun yarısından fazlasının tedaviye erişimini sağlayabilir.

Şirket çarşamba günü yaptığı açıklamada, koronavirüse karşı geliştirilen bu hapların genel versiyonlarının 95 ülkede satışına izin vereceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) ile işbirliği içinde, hayatî önem arz eden ilaçlara küresel erişimi kolaylaştırmak için çalışan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan The Medicines Patent Pool (MPP) yönetici direktörü Charles Gore şunları söyledi: “Bu lisans çok önemli, çünkü bu oral ilaç özellikle düşük ve orta gelirli ülkeler için uygun olup hayat kurtarmada ve salgınla mücadelede küresel çabalara katkıda bulunmada önemli bir rol oynayabilir.”

Yetkililer, bu programın 5 milyar dolara mal olduğunu ve ciddi hastalıkları ve ölümleri azaltarak virüs salgınının seyrini değiştirmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Başkan Biden’ın yardımcıları, Kovid-19 hapının, salgının ikinci yıldönümünde normalleşmenin geri kazanmaya yardımcı olacağını ve oyunun kurallarını değiştireceğine inanıyor. Yetkililer, bu ilaçları koronavirüsten etkilenen Amerikalılar için kullanmaya istekli olduklarını söylüyor.

ABD’nin birçok bölgesinde koronavirüs vakalarındaki artışın yaşandığı bir zaman diliminde tedavi konusunda yaşanan bu ilerlemeye rağmen halk sağlığı yetkilileri ülkenin vakaların artmasıyla birlikte sert bir kış geçirebileceği konusunda endişeli.

Nitekim ülkedeki ortalama günlük yeni Kovid-19 vaka sayısı, geçen hafta yüzde 18 artarak yaklaşık 100 bine yükseldi.

ABD yönetimi, enfeksiyon vakalarının artmasından ve yetişkinlerin yüzde 30’unun aşı olmayı reddetmesinden dolayı endişeli. Sağlık yetkilileri, hapların virüsün en zararlı etkilerini engelleyerek salgını kontrol altına almaya  yardımcı olacağını söylüyor.

Şarku’l Avsat