Prens Fahd bin Celvi’nin, spor kulüplerini destekleme stratejisini açıkladıktan sonra verdiği bir röportajı (Şarku'l Avsat)

Suudi Arabistan’da spor sektörüne 694 milyon dolarlık destek

El-Faysal: Yeni aşama, Suudi Arabistan’ın bayrağını uluslararası arenada yükseltmeyi amaçlıyor

Spor Bakanı ve Suudi Arabistan olimpiyat konseyi başkanı Prens Abdulaziz el-Faysal, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Yaşam Kalitesi Programı kapsamında iki milyar 600 milyon Suudi Riyali (694 milyon dolar) bütçeye sahip olan ve spor kulüplerinin desteklenmesine dair stratejik planı başlatılacağını söyledi.

Spor Bakanı gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Liderliğimizin takibi ve ilgisi ışığında, Suudi Arabistan sporla ilgili konularda küresel çapta adımlar attı. Bunların sonuncusu ilk kez 2034 Asya Oyunlarına ev sahipliği yapma hakkının kazanılması oldu. Buna ek olarak 2015 yılında 32 olan spor kulüplerinin sayısının 91’e yükseltilmesiyle bugün yeni bir aşamaya geçildi. İşte bugün çeşitli oyun alanlarında spor kulüplerinin geliştirildiği yeni ve kapsamlı bir strateji girişmiş olup bununla çeşitli klasmanlarda, oyunlarda ve sporlarda rekabet edebilecek bir spor nesli yetiştirilmesi, Suudi Arabistan’ın adının bölgesel ve uluslararası arenada yükseltilmesi hedefleniyor.”

Suudi Arabistan Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Prens Fahd bin Celvi, bu stratejik planı başlatmaktan gurur duyduğunu belirterek, yaptığı açıklamada “Spor klüplerini destekleme stratejisini başlattığımız bu tarihi andan memnunuz. Erdemli liderliğimiz tarafından spor sektörüne yönelik büyük önem verilmeseydi  ve destek olmasaydı bugün bunlar konuşulmaz ve sportif başarılar elde edilemezdi. Ayrıca günlük, çeşitli spor ve oyunlarına olan tutkusu için Suudi Arabistan Olimpiyat Komitesi başkanı ve Spor Bakanı kardeşime en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Stratejik planın temel hedefinin, klüplerin idari ve teknik gelişme açısından istenilen hedefe ulaşması için destekleyici bir ortam sağlanması, önümüzdeki dönemde birçok turnuvaya katılım sağlamak için başta Suudi Arabistan olmak üzere -inşallah- kulüplerin ulusal ve uluslararası hedeflerine ulaşmasını desteklemek olduğunu sözlerine ekledi.