IMF: Tunus’tan yardım talebi aldık

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, IMF’nin yakın bir zamanda boğucu bir ekonomik krizle karşı karşıya olan Tunus hükümetinden yardım talebi aldığını belirterek, ‘ülkenin ekonomik önceliklerini belirlemek’ için teknik görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

AFP’nin haberine göre Rice düzenlediği basın toplantısında, “Son zamanlarda Tunuslu yetkililerden Uluslararası Para Fonu tarafından desteklenen yeni bir program için talep aldık. Tunus için her zaman güçlü bir ortak olduk ve olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

IMF Ortadoğu ve Orta Asya Bölge Direktörü Cihad Azur geçtiğimiz günlerde Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamaları yineleyerek, Rice’ın IMF ile Tunuslu yetkililer arasındaki teknik görüşmelerin Tunus’un yararına yeni bir finansman programı başlatma olasılığını tartışmayı amaçladığını vurguladı. Azur ayrıca görüşmelerin, Tunus’un ekonomik öncelikleri kapsamında geliştirilmesi gereken zorlukları ve ülkedeki mevcut krizin üstesinden gelmek için uygulanması gereken reformları belirlemeye odaklandığını kaydetti.

IMF Sözcüsü, belirli bir zamanda dilimi vermedi.

Tunus, geçtiğimiz yaz mevsiminde Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından hükümetin feshedilmesiyle ciddi siyasi krizle karşı karşıya kalırken, geçtiğimiz ay sınırlı yetkilere sahip bir hükümetin kurulmasına tanıklık etti.

Ülke ekonomisi 2011 yılından bu yana zorluklarla karşı karlıya kalırken, ekonomik büyüme oranı son on yılda yüzde 0,6’yı geçemedi. Enflasyon yüzde 6’ya yükselen Tunus’ta pandemi sebebiyle ülkedeki durumu daha da kötüleştirirken, turizm geliri de önemli ölçüde azaldı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında borç yüklü Tunus, IMF ile 3 yıllık bir anlaşma için dördüncü kez müzakere masasına oturdu. Görüşmeler kapsamında Tunus, 2021 yılı için 3,3 milyar Euro (4 milyar dolar) elde etmek istiyordu.

Şarkul Avsat