Mukteda es-Sadr’dan silahlı grupların lağvedilmesi çağrısı

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, dün (perşembe) ulusal birlik hükümeti veya ulusal muhalefet kurma çağrısını yineledi. Hükümette yer almak isteyen tarafların, üzerinde yolsuzluk şüphesi bulunan mensuplarından hesap sorması ve Haşdi Şabi’nin kontrolsüz unsurlardan tasfiye edilmesi gerektiğini belirten Sadr, Musul’da yaşananlara hızlı bir şekilde son verilmesini talep etti. Sadr, “Şiddetsiz bir siyasi sürecin ortakları olacağız” dedi.

Sadr, düzenlediği basın toplantısında seçimi kaybeden partilere seslenerek, “Yenilginiz, yıkımın başlangıcı ve demokratik sürecin sonu olmamalıdır” ifadesini kullandı.

Sadr, “Dünya seçimlerin tarafsızlığına şahit oldu. Halk hızlı bir şekilde seçim sonuçlarının ilan edilmesini ve hükümetin kurulmasını bekliyor. Ulusal çoğunluk hükümeti kurmak için çabalıyoruz. Önümüzde ya ulusal çoğunluk hükümet kurmak ya da ulusal muhalefet oluşturmak şeklinde iki seçenek var. Hükümete katılmayı arzulayanlar, üzerinde yolsuzluk şüphesi bulunan mensuplarından hesap sormalıdır. Silahlı gruplar lağvedilmeli, silahlar Haşdi Şabi’ye teslim edilmeli ve Haşdi Şabi kontrolsüz unsurlardan tasfiye edilmelidir” diye konuştu.

Şarkul Avsat