Yemen’de İran Devrim Muhafızları ve Lübnan Hizbullahı’na ait gizli bir tesis yok edildi

Koalisyon: Marib’deki çatışmalarda 27 bin Husi öldürüldü

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Yemen topraklarında bulunan, İran Devrim Muhafızları ve Lübnan Hizbullahı’ndan uzmanların bulunduğu gizli bir tesisin hedef alındığını duyurdu. Koalisyon bu operasyonun dün (Perşembe) şafak vaktinde ülkenin 4 vilayetinde belirlenen hedeflere yönelik geniş çaplı bir operasyon kapsamında geldiğini belirtti. 

Arap Koalisyonu, balistik füze ve insansız hava araçları tehdidine yanıt olarak, meşru askeri hedeflere yönelik geniş çaplı bir operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı. Koalisyon, sivillerin ve sivil havaalanlarının kırmızı çizgileri olduğunu, bu saldırılara uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde kararlı bir şekilde yanıt verileceğini belirtti.

Askeri analistler ve uzmanlar, Arap Koalisyonu tarafından yapılan operasyonların Yemen güçlerini sahada desteklemenin yanı sıra Husi darbe grubunun, İran Devrim Muhafızları ve onları destekleyen Lübnan Hizbullahı’nın stratejik noktalarının etkisiz hale getirilmesi kapsamında geldiğini belirtiyor. Koalisyon tarafından yapılan açıklamaya göre, hava operasyonları Sana, Zamar, Sa’da ve el-Cevf’deki hedefleri içeriyordu. Açıklamada, “İran Devrim Muhafızları ve düşmanca saldırılarda rol alan Lübnan Hizbullahı uzmanlarının bulunduğu gizli bir tesisi hedef aldık” ifadelerine yer verildi.

Koalisyon’un operasyonları, balistik füzeler, insansız hava araçları ve iletişim sistemlerine yönelik üretim noktalarının ve depolarının imha edilmesini de içeriyordu. Askeri operasyonun uluslararası insancıl hukuka ve geleneksel kurallarına uygun olduğu vurgulandı.

Körfez Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Abdulaziz bin Sakr, hava operasyonlarına odaklanmanın iki şeyi vurguladığını, bunlardan ilkinin Yemen kuvvetlerine karada koruma sağlandığı ve hava desteği verildiği, ikincisinin ise, Devrim Muhafızları ve Hizbullah ile ilişkilerine yönelik bilgilerin bulunduğu stratejik noktaların hedef alınacağı olduğunu belirtti. Sakr Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Husi güçler herkesin bildiği gibi, balistik füzelere sahip değil, bunlar İran unsurlarına, eğitimli Hizbullah unsurlarına ve dış güçlere dayanıyor.” dedi. Sakr sözlerini şu ifadeler ile sürdürdü:

“Hava operasyonlarında bazen, sivillerin olduğu bölgelerin arasında konuşlanmış Husi bölgeleri vurulamıyor. Stratejik noktalar hedefleniyor ve yok ediliyor. Dün yapılan son operasyonda da bu yapıldı.”

Diğer yandan, Suudi hava savunması, Husilere ait Abha Uluslararası Havalimanı’nı hedef almaya çalışan bir insansız hava aracını (İHA) imha etti. Koalisyon, “Siviller ve sivil havaalanları kırmızı çizgimizdir. Uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde sert bir şekilde vuracağız. Gerilimi artırma ve sivil havaalanlarında ve kalabalık şehirlerde sivilleri hedef almaya yönelik düşmanca ve boşa yapılan girişimler kapsamında sınır ötesinden düzenlenen saldırıların kaynakları ile başa çıkmak için operasyonel adımlar atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Husi milisler Marib çatışmalarında 27 bin kayıp verdi

Koalisyon, Husi milislerinin Marib çatışmalarında büyük insan kayıpları yaşadığını ve yaklaşık 27 bin unsurun etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, son 24 saat içinde Marib ve el-Cevf’te milisleri ve araçlarını hedef alan 35 operasyon gerçekleştirdiğini belirtti. Söz konusu operasyonlarda, 24 askeri aracın imha edildiği ve 200’den fazla terörist unsurun etkisiz hale getirildiği de belirtildi.