AstraZeneca’nın geliştirdiği bir ilaç, koronavirüse karşı uzun vadeli bir etkinlik gösteriyor

Alman haber ajansı DPA’nın aktardığına göre, AstraZeneca şirketinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği bir antikor karışımı, uygulanmasından 6 ay sonra hem semptomları önlemede hem de hastalığın ilerlemesine engel olmada yüzde 80’i aşan bir etkinlik oranı gösterdi bu da antikorun uzun vadeli koruma sağlama imkanını gözler önüne sermiş oldu.

Bloomberg haber ajansının aktardığına göre, AstraZeneca Perşembe günü yaptığı açıklamada, ilacın uygulamasından 6 ay sonra yapılan deneylerden birinde, Kovid-19 semptomları geliştirme riskini yüzde 83 oranında azalttığını söyledi.

Hafif ila orta dereceli semptomlar ile kliniklere başvuran katılımcıların 6 aylık bir süre boyunca takibi ile elde edilen verilere dayanan başka bir deneyde, antikor karışımın, hastalıkla ilgili ciddi semptomlar geliştirme veya ölüm riskini, yüzde 88 oranında azalttığı ortaya çıktı.

Sonuçlar, Delta varyantının enfeksiyon oranının artmasına rağmen, ilk verilere kıyasla daha iyi koruma gösterdi. Bu durum, ilk deneylerinin virüse açık bir şekilde maruz kalan kişilerde hastalık semptomlarını önleyemediği göstermesi sebebiyle kritik bir başlangıç yapmasının ardından İngiliz ilaç şirketinin rahatlamasını sağladı.

Şirket geçen ay, söz konusu ilaç için ABD’den acil kullanım izni almak için başvuruda bulundu.

Diğer yandan, Birleşik Krallık ilacı hızlı bir şekilde incelemeye başladı ve şirket yakında Avrupa Birliği’nden izin almak için başvuruda bulunmayı planlıyor.

Şarkul Avsat