Fransa’da 40 yaş ve üzeri yetişkinler için güçlendirici doz öneriliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını Fransa’da geniş çapta yayılmaya devam ediyor.

Sağlık yetkilileri Cuma günü, Kovid-19 aşısının güçlendirici dozunun (rapel) bunu almaya uygun olan nüfus kategorilerini (40 yaş ve üzeri kişileri) kapsayacak şekilde genişletilmesini tavsiye etti.

Fransa Yüksek Sağlık Kurumu, son çalışmalar bu yaş grubu için aşının olumlu etkiler sağladığını gösterdiğinden ilk doz aşı uygulandıktan 6 ay sonra güçlendirici dozun uygulanması gerektiğini önerdi.

Fransa’da, etkisini zamanla yitiren aşılarla mücadele edebilmek adına 65 yaş ve üstü olup hastalığa yakalanma riski yüksek olan kişilere güçlendirici doz (üçüncü doz) verilmesi gerektiği belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, 15 Aralık’tan itibaren sağlık belgesinin geçerlilik süresinin uzatılması gerekecek.

Yaşları 50-64 arasında değişen kişiler 1 Aralık itibariyle güçlendirici doz yaptırabilecek.

Bu yaş grubu dışında tutulan diğer kişiler için üçüncü doz henüz gündemde değil.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Cuma günü ülkenin kuzeyine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, “Aşı olan tüm yetişkinler için kademeli olarak güçlendirici doza doğru ilerlememize şaşırmıyorum, mesele bu” dedi.

Daha önce 50 yaş üstü yetişkinler ve sağlık çalışanları hakkında birçok görüş bildiren Yüksek Sağlık Kurumu yeni önerisini güçlendirici dozun faydasını doğrulayan birkaç veri aracılığıyla açıkladı.

Fransa, koronavirüse bağlı enfeksiyon sayısında her hafta yüzde 40 ila 50 oranında artışa tanık oluyor.

Şarkul Avsat