Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri dün Manama Diyalog Forumu’nda konuşma yaparken

Arap Birliği’nden ABD’ye Filistin’de çözüm için çağrı

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Filistin sorununa yönelik ufukta siyasi bir çözümün olmamasının bölgedeki şiddeti ve istikrarsızlığı arttırdığını belirterek, ABD yönetimine, Filistinlilerle ciddi bir müzakere sürecine girmesi için İsrail yönetimine baskı yapması çağrısında bulundu.

Ebu Gayt, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Afrika ve Orta Doğu Direktörü Brett McGurk ile dün Manama Diyalog Forumu oturum aralarında gerçekleştirdiği görüşmede, ABD yönetimine, iki devletli çözüme bağlılıklarının ciddiyetini gösteren önemli bir mesaj olarak, Doğu Kudüs’te ABD konsolosluğunun açılmasını hızlandırma çağrısında bulundu. Arap Birliği’nden yapılan açıklamada, Ebu Gayt’ın toplantıda Suriye krizi, Irak ve Yemen’deki durum başta olmak üzere birçok bölgesel ve uluslararası dosyayı görüştüğü belirtildi.

Diğer yandan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Manama Diyalog Forumu’nda teröre karşı ciddi ve kararlı bir şekilde mücadele verilmesi, kaynaklarının kurutulması ve tüm insanlık üzerinde oluşturduğu tehlikelere karşı koruma sağlanması için uluslararası çabaların birleştirilmesinin önemini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Manama Diyalog Forumu’nun “Değişen Çerçevede Bölgesel Güvenlik ve Çok Taraflılık” başlığı altında düzenlenen oturumunda yaptığı konuşmada, bugünün dünyasının, toplumları parçalamak ve ulus devlet kavramlarını yıkmaya çalışan, çok yönlü ve çok kollu sınır ötesi terörizmle bağlantılı tehlikelerin artmasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanı, çok yönlü sınır ötesi terörizmle bağlantılı tehlikelerin artması da dahil olmak üzere dünyanın günümüzde karşı karşıya olduğu en belirgin zorluklara değindi. Bakan iklim değişikliği konusuna değinerek, iklim değişikliğinin somut bir gerçeklik haline geldiğini, sonuçlarının ekonomik kalkınma ve gıda güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu ayrıca kıt kaynaklarla bağlantılı olarak uluslararası barış ve güvenlik için tehdit oluşturabilecek bir çatışma kaynağı halinde geldiğini belirtti. Bakan zorlukların yanı sıra, yasadışı göç, siber ve dijital güvenlik, yapay zekâ zorlukları, genetik modifikasyonlar ve uzay güvenliği gibi zorlukların yaşandığını bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanı, çok taraflı uluslararası ve bölgesel çerçevelerin geliştirilmesi ve güncellenmesine yönelik acil ihtiyacın, uluslararası düzeyde kabul edildiğini belirtti. Aynı zamanda, nehirler gibi sınırlı doğal kaynaklar üzerindeki çatışmalar, göç ve işsizlik sorunları gibi ortaya çıkan diğer zorluklarla mücadele edilmesi ile ilgili olarak, uluslararası gündemde yeni öncelikler ve konular olarak belirlenmelerinin gerektiği kabul edildi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, cumartesi günü Manama Diyalog Forumu oturum aralarında Avrupa Birliği’nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Annette Weber ile görüştü. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız, “Toplantıda güvenlik ve istikrarın temellerini desteklemenin yolları ve Afrika Boynuzu’ndaki son gelişmeler odaklanıldı.” açıklamasında bulundu.

Sözcü Ahmed Hafız, toplantı sırasında iki tarafın Nahda Barajı gelişmeleri ve Sudan’daki durum başta olmak üzere birçok önemli konuyu ele aldığını da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat