Manama 2021 Diyalog Forumu’nda üst düzey katılımcılarla birlikteydi

Bahreyn Kralı Al Halife’den uluslararası deniz güvenliğine vurgu

Bahreyn Kralı, uluslararası seyrüsefer güvenliğini ve saldırgan eylemlere karşı koymanın güvenceye alınmasını vurguladı

Deniz güvenliğinin sağlanmasını ve düşmanca eylemlere karşı uluslararası seyrüsefer özgürlüğünün güvence altına alınmasını vurgulayan Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, dün sona eren Manama 2021 Diyalog Forumu’nda üst düzey katılımcıları kabulü sırasında yaptığı açıklamada, “Herhangi bir düşmanca eyleme karşı bölgesel deniz güvenliğinin sağlanması, tüm küresel ekonomiye hizmet eden seyrüsefer ve ticari deniz yolları özgürlüğünün himaye edilmesi gerekiyor” dedi.

Kral Hamad, aynı zamanda şöyle ekledi:

“Ortadoğu, tüm dünya için kritik öneme sahip, ancak güvenliği ve istikrarı birçok zorlukla karşı karşıya kalan bir bölge. Biz Bahreyn Krallığında, son zamanlarda Abraham (İbrahim) Anlaşması ile de vurgulandığı gibi barış, diyalog ve bir arada yaşama yönünde kararlıydık, kararlıyız. Bu tarihi anlaşmalar, bölgemizin ve tüm halkların en büyük hedefi olan barışa ulaşma yolundaki ilkeli ve cesur yaklaşımımızı bir kez daha teyit etmekte. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ‘istikrarın temel taşını’ temsil ediyor. Bu ülkelerin birliği, hem bölge hem de ötesindeki tüm paydaşlar için bir güç ve iyilik kaynağı sayılıyor. Bu birliği sürdürme yönünde Bahreyn; kardeş ve dost ülkeler arasındaki bu sorunların nasıl çözüleceğine bir örnek olarak, bekleyen sorunları ele alma yönünde iletişim kanalları açmaya kararlı.”

Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyani, Manama 2021 Diyalog Forumu’nun 17. oturum aralarında ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile bir araya geldi.

Görüşmede, Bahreyn ile ABD arasındaki yakın tarihi ilişkilerin ve stratejik ortaklığın seyri, iki ülkenin ortak amaç ve arzularına ve bölge ülkelerinin çıkarlarına ulaşma yönünde çeşitli alanlarda ikili işbirliğini geliştirmenin yolları ele alındı. Ayrıca bölgedeki siyasi ve güvenlikle ilgili gelişmeler, güvenliği ve istikrarını tehdit eden sorunlar, bölgede güvenlik ve barışın temel direklerini pekiştirme yönündeki çalışmalar gözden geçirildi.

Zeyani aynı zamanda Teröre Karşı İslam İttifakı Genel Sekreteri Muhammed el-Muğidi ile görüştü. İkili; terörle mücadele, finans kaynaklarını kurutma, sapkın terör ideolojisiyle medya, askeri ve finans alanlarında mücadelede tüm ülkeler arasındaki ortak eylemi koordine etme yönünde ittifakın yürüttüğü çalışmaları ele aldı.

Pazar günü bir araya gelen Bakan Zeyani ve İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Eyal Hulata, ikili ilişkilerin seyrini, Barışa Destek Bildirgesi ve Abraham Anlaşması’nda yer alan ilkeler çerçevesinde iki ülke arasındaki ortak çıkar ve hedeflere ulaşma yönünde işbirliği ve ortak koordinasyonu geliştirmenin yollarını ele aldı. Aynı zamanda bölgedeki siyasi ve ekonomik gelişmelere, buradaki ülkelerin karşılaştığı zorluklara değindi.

Bahreyn Dışişleri Bakanı dün aynı zamanda Amerikan Yahudi Komitesi Siyasi İşler Direktörü Jason Isaacson ile görüşme gerçekleştirdi.

Şarkul Avsat