Devrim Muhafızları’na ait botlar ve helikopterler Körfez’deki askeri tatbikat sırasında (Tansim)

Devrim Muhafızları, ABD ile doğrudan yapılan deniz çatışmalarında 9 ölü verdiğini kabul etti

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Ali Rıza Tangsiri, Basra Körfezi’nde ABD kuvvetleriyle doğrudan yapılan çatışmalar sırasında 9 askerinin öldürüldüğünü itiraf etti. Çatışmanın zamanı ve şartları ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Ali Rıza Tangsiri, ABD güçlerine karşı doğrudan yapılan çatışmalarda 9 askerin öldürülmesinin intikamı olarak, “9 unutulmaz tokat” atıldığını belirterek, ABD güçleri “Denizcilik konusundaki egemenliğimizi, sahada idrak ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Bu olay, Basra Körfezi bölgesinde sürekli birbirlerini “provokasyon” yapmakla suçlayan ABD ile İran arasında gerginlik zirvesindeyken Devrim Muhafızları’nın yaşadığı en güncel gelişme oldu.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Fars haber ajansı, Tangsiri’nin Besic güçlerinin düzenlediği bir konferansta şunları söylediğini aktardı:

“Gençlerin, Körfez’in önemini anlaması gerekiyor. Ayrıca coğrafi önemi son derece yüksek olan Körfez’de ülkemizin sahip olduğu önemli kaynakları ve yetenekleri de bilmeliler. Elbette bu önem, ABD’lilerin Körfez’e büyük maliyetlerle gelmesine ve zorluklar çıkarmasına neden oldu” dedi. Düzenli ordu donanması ve Devrim Muhafızlarındaki paralel kuvvetler, güneydeki İran sularını koruma görevlerini paylaşıyor. Körfez ve Hürmüz Boğazı, Devrim Muhafızları bölgesi olarak görülürken, Ordu Deniz Kuvvetleri ise Umman Körfezi ve kuzey Hint Okyanusu’nda faaliyet gösteriyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesinden bir yıl sonra Mayıs 2019’da İran’a uygulanan petrol yaptırımlarını sıkılaştırmaya karar vermesinden bu yana bölgede denizdeki gerilimler daha da arttı. Birkaç petrol tankeri ve ticaret gemisi, İran’ın sorumlu olduğu iddia edilen gizemli saldırılara maruz kaldı.

Geçen ay, İsrail de denizdeki gerilim hattına girdi. İsrail tarafından işletilen bir Japon petrol tankerine düzenlenen insansız hava aracı saldırısı, bir İngiliz ve bir Romanyalı denizcinin ölümüne yol açtı. ABD, İngiltere ve İsrail söz konusu olaydan İran’ı sorumlu tuttu.

Açık denizlerdeki gerginliğe ilişkin de yorumda bulunan Tangsiri, “ABD güçleriyle, bazı sebebeplerle basında yer almayan çatışmalar yaşadık” dedi. Deniz Kuvvetleri Komutanı geçen ay bir Vietnam petrol tankerine el konulmasının ardından yaşanan son tartışmanın ABD’ye atılan tokatlardan biri olduğunu söyledi.

ABD ve İran, 24 Ekim’de Umman Denizi’nde, Vietnam petrol tankerinin ele geçirilmesine ilişkin çelişkili açıklamalarda bulundu. Devrim Muhafızları ise, kendisine bağlı güçlerin, yaklaşık bir hafta önce, ABD’nin İran petrolü yüklü bir petrol tankerini ele geçirme girişimini engellediğini duyurdu.

Devrim Muhafızları “Deniz Kuvvetleri (Devrim Muhafızları) havadan tankere iniş yaparak, tankere el koydu. ABD kuvvetleri, helikopterler ve bir savaş gemisi ile tankerin yolunu tekrar kesmeye çalıştı ancak yine başarısız oldu” dedi.

Buna karşılık ABD ise, söz konusu tankere bir ABD savaş gemisinin yakınında el konduğunu doğrulamasına rağmen, İran’ın anlattıkları ile alay etti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın anlattıklarını “yalan ve yanlış” olarak nitelendirdi.

Diğer yandan, Devrim Muhafızları 10 Kasım’da, el konulan Vietnam petrol tankerini serbest bıraktı. Bu adım, olayın detaylarının duyurulmasından en az bir hafta sonra geldi. Vietnam ise yaptığı açıklamada, tankerin serbest bırakılması için İran ile iletişim kurulduğunu belirtmişti.

Tankerin serbest bırakılmasından birkaç gün sonra Devrim Muhafızları web siteleri, Körfez’de ABD uçak gemisi Essex’e yaklaşan bir İran helikopterinin içinden çekilen bir video yayınladı. Pentagon Sözcüsü John Kirby, helikopterin 25 metre uzaklıkta uçtuğunu ve geminin etrafında üç kez döndüğünü söyledi.

New York Times gazetesinin haberine göre bir ABD’li yetkili, İran’ı müzakere masasına geri döndürme girişimlerine gizli bir atıfta bulunarak, ABD’nin 24 Ekim’de tankere el koymaya ilişkin olayın detaylarını, İran ile yaşanan diplomatik hassasiyetler nedeniyle açıklamadığını belirtti.

İran, 29 Kasım’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşecek nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmayı amaçlayan müzakere masasına döndüğünü açıklamasından saatler sonra olayın ayrıntılarını paylaştı.

Şarkul Avsat