Suudi Arabistan Şura Meclisi, Meclis Başkanı Dr. Abdullah Al eş-Şeyh düzenlenen önceki oturumuna video konferans yoluyla katıldı. (SPA Arşiv)

Suudi Arabistan Şura Meclisi’nden dizilerin denetimlerinin sıkılaştırılmasını önerisi

Suudi Arabistan Şura Meclisi, ülkede yayınlanan pembe diziler ve televizyon programlarının incelenmesi için toplandı. Meclis üyesi Sultana el-Bedevi, Suudi Arabistan toplumunu, tarihini ve mirasını etkileyen dizilerin toplumun gerçek imajını yansıtması amacıyla kontrol edilmesini talep etti.

Bedevi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu, medya içeriğinin temizliğinin korunması ve Suudi Arabistan vatandaşlarının onurlu bir şekilde anlatılması açısından büyük önem taşımaktadır. Televizyondaki yayınlar, toplumun parlak imajını yansıtmalıdır.”

Bedevi, televizyon programlarında ve çoklu medya platformlarında sorunlar çıkmaması içinde içeriğin kontrol edilmesi, ihlallerde bulunulmasının engellenmesi, bunların tekrarlanmasının önlenmesi ve verilen cezaları yeniden gözden geçirilmesi için Şura Meclisi’nin rolünün önemine dikkat çekti. Televizyon programlarının Suudi Arabistan’ı doğru yansıtmasının önemini vurguladı.

Suudi Arabistan Görsel-İşitsel Medya Kurumu Sözcüsü Ömer Ebu Bekir de yeni programların yapılmasını ve çekilmesini kolaylaştırmak, televizyon ve radyo kanalları ile yapım şirketlerine ve bağlı kurumlara destek sağlamak için çalıştıklarını ifade ettiği açıklamasında şunları söyledi:

“Birlikte çalıştığımız kurumlara, kontrollere uymaları gerektiğini ve herhangi bir ihlal söz konusu olduğunda bununla derhal ilgilendiğimizi söylüyoruz. Suudi Arabistan Görsel-İşitsel Medya Kurumu Uyum Komitesi, gerekli para cezalarının verilmesi ve bunların uygulanması için ihlalleri araştırıyor.”

 Şarku’l Avsat