Hedef alındıktan sonra Husi bölgesinden çıkan alevler

Arap Koalisyonu: 110’dan fazla Husi milisi etkisiz hale getirildi

Yemen’de hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, dün sabah erken saatlerde Sana’daki gizli balistik füze sahalarını yok eden saldırı gerçekleştirerek, İran destekli Husi milislerin hastaneleri ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasına karşı uyarıda bulundu.

Koalisyon, Sana’daki askeri hedeflere düzenlediği hava saldırılarının uluslararası insancıl hukuk ve meşru savunma ilkesi ile tutarlı olduğunu belirterek, sivilleri toplanmamaya ve hedeflenen bölgeye yaklaşmamaya davet etti.

Sana’daki gizli balistik füze alanlarının hedef aldığını açıklayan Koalisyon, Husilerin hastaneleri, sivil kuruluşları ve sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını bildirdi.

Arap Koalisyonu, son 24 saat içinde Marib ve el Beyda’da Husi milislerine yönelik 17 saldırı düzenlediğini, bu saldırılarda 12 askeri aracı imha ettiklerini ve 110’dan fazla milisi etkisiz hale getirdiklerini duyurdu.

Öte yandan Yemen Hak ve Özgürlükleri için Rasd Örgütü Başkanı Arafat Hamran, uluslararası insancıl hukuk ve tüm uluslararası anlaşmaların, sivil ve hizmet nesnelerinin herhangi bir askeri amaçla kullanılmasını yasakladığını kaydetti.

Konuyla ilgili Şarku’l Avsat’a konuşan Hamran, “Uluslararası yasalara veya kabile geleneklerine uymayan ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanan DEAŞ ve El Kaide gibi bir terör çetesi olan Husilerle karşı karşıyayız” dedi.

Husi milislerin mayın ve patlayıcı üretmek için 300 okulu olduğuna dikkati çekem Hamran, Arap Koalisyonu’nun angajman kuralları ve uluslararası insancıl hukuka uygun olarak okul ve hastaneleri hedef almadığını söyledi.

Öte yandan Hudeyde Valisi Dr. Hasan et Tahir, Hays ve el Cerrahi ilçelerindeki kurtarılmış yerleri ziyaret ederek, ortak güçler ve destekçilerinin son zaferlerine övgüde bulundu.

Yemen silahlı kuvvetlerinin medya merkezine göre, Vali subay, astsubay ve askerlere Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Abdurrabbu Mansur Hadi’nin selamlarını ileterek, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Yemen devletini yeniden kurmak için ortak güçlere verdikleri sürekli desteği takdir etti. Yemen’de Arap Koalisyonu’na bağlı Ortak Kuvvetler, Hudeyde’nin güneyindeki ilerleyişini sürdürerek, Husi milislerin maddi ve manevi büyük kayıplar verdiği Cebel Ras ve el Cerrahi bölgelerindeki bir dizi yönetim ve yerleşim yerlerini kurtardı.

Buna ek olarak Arap Koalisyonu, önceki gün Husi milislerin rastgele dizili 11 deniz mayınını konuşlandırdığı düşmanca davranışı ortaya çıkardı. Koalisyon, ticari gemi ve dev petrol tankerlerini tehdit eden 231 deniz mayınını imha ettiklerini belirterek, koalisyonun seyrüsefer özgürlüğü ve küresel ticarete katkısının devam ettiğini kaydetti.

Şarkul Avsat