Çin, koronavirüs vakalarının artmasının ardından yüzlerce uçuşu iptal etti

Çin hükümeti cuma günü yaptığını açıklamada Şanghay’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı vakaların yeniden artmasının ardından turistlik faaliyetlerin askıya alındığını, birçok okulun kapatıldığını ve yüzlerce uçuşun iptal edildiğini duyurdu.

Şanghay’da koronavirüs vakalarının artması, Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Pekin yönetimi üzerindeki baskı yaratıyor.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre Çin, 4 Şubat’ta başlayacak olan Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları öncesinde koronavirüs vakalarını önlemeyi amaçlayan bir sağlık politikası benimsemek istiyor.

Bu doğrultuda ülkeye girişlere katı kısıtlamalar getirilmesi, zorunlu karantina uygulanması ve az sayıda dahi olsa vaka tespit dilen bölgelerde geniş bir aşı kampanyası başlatılması hedefleniyor.

Ayrıca tüm hareketler, vakalarla temas tespit edilmesini sağlayan mobil uygulamalar aracılığıyla da yakından takip ediliyor.

Yerel yetkililer tarafından perşembe günü yapılan açıklamada, geçen hafta Şanghay bölgesinde seyahat eden, koronavirüse karşı aşılarını yaptırmış üç arkadaşın Kovid-19 testinin pozitif çıktığı kaydedildi.

‘Farifly’ adlı özel internet sitesinin haberine göre virüsün diğer bölgelere yayılmasını önlemek için cuma günü Çin ekonomik başkentinin iki havalimanından 500’den fazla uçuş iptal edildi.

Şanghay Belediyesi aynı zamanda test sonucu pozitif çıkan üç vakanın, ziyaret ettiği bölgenin yakındaki Suzhou şehrine yapılan tüm grup gezilerini de askıya aldı.

Yaklaşık 13 milyon nüfusa sahip Suzhou şehri, İmparatorluk Bahçeleri ve Kanalları ile ünlü.

Turistlik mevkilerini kapatan şehir, başka bir bölgeye gitmek isteyenlerden negatif koronavirüs testi sonucu talep ediyor.

Resmi medyada yer alan haberlere göre geniş bir bölgede kurulu Şanghay’da çalışanlar arasında koronavirüse bağlı enfeksiyon tespit edilmesinin ardından üniversite yerleşkesi karantina altına alındı.

Çin cuma günü, son 24 saatte yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı 13 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu.

Ülke genelinde kayıtlara geçen vaka sayısı dünya genelindeki durumla kıyaslanamayacak kadar az olmasına ve yetkililerin geçen aydan bu yana vakaları sınırlamak için teyakkuz halinde olmasına karşın virüs birçok eyalete yayıldı.

Pekin Kış Olimpiyatları, sporcuları nüfusun geri kalanından ayıran bir alanda düzenlenecek.  Olimpiyatlara katılan yaklaşık 3 bin sporcunun, Kovid-19’a karşı aşı yaptırması ya da ülkeye ulaşım sağladıkları andan itibaren 3 haftalık bir karantinaya tabi olması gerekiyor. Ayrıca katılımcıların günlük PCR testi yaptırmaları da zorunlu tutuluyor.

Şarku’l Avsat