İran’da su kıtlığına karşı düzenlenen protestolarda göstericiler ve polis karşı karşıya geldi

İran güvenlik güçleri, İsfahan’da yaşanan su kesintisini protesto etmek için toplanan göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı. Göstericiler polise taş atarak ve polis motosikletini yakarak karşılık verdi.

Şarku’l Avsat’ta yer alan göre İsfahan’da suları çekilen Zayende Irmağı’nda yaklaşık 500 kişi protesto için bir araya geldi. Çiftçiler, ırmak suyunun Yezd eyaletine yönlendirilmesi nedeniyle bölgede kuraklık yaşandığını iddia ediyor.

Protestolarda İsfahan’dan Yezd’e su taşınması için kullanılan bir boru hattı ve iki buldozer imha edildi. Olay sonucunda Yezd’in birçok bölgesi su kesintisi yaşadı. Bölge halkı, 48 saat susuz kaldı.

Polis, taş ile karşılık veren göstericilere göz yaşartıcı gazla cevap verdi. Medyada yer alan haberlere göre bazı protestocular bir ambulansın camını kırarak bir polis motosikletini ve bazı ağaçları ateşe verdi.

Yetkililerin, bölgedeki çiftçilere 50 milyon metreküp su dağıtacağı bildirildi. Ancak buna rağmen, yetkililerin sosyal medyada ‘şüpheli ve düşmanca açıklamalar’ olarak nitelendirdiği paylaşımlardan sonra yüzlerce kişi nehir kenarında bir araya geldi.

Şiddetli kuraklık yaşanan İsfahan’da halk neredeyse her gün gösteri düzenliyor.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Kasım ayının başlarında İsfahan, Yezd ve Semnan eyaletlerinin yetkilileri ile bir araya gelip su sorunlarının çözülmesi için çalışılacağı sözü vermişti.

Şarku’l Avsat