Fırat’ın doğusundaki Suriye Demokratik Güçleri (Şarku’l Avsat)

SDG, DEAŞ üyesi olmakla suçlanan 850 kişiyi serbest bırakmaya hazırlanıyor

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DEAŞ üyesi olmakla suçlanan çok sayıda tutukluyu serbest bırakmaya hazırlanıyor. Birçoğu Haseke ve Deyrizor nüfusuna kayıtlı ve çeşitli zaman aralıklarıyla tutuklanan en az 850 mahkûmun önümüzdeki saatlerde serbest bırakılması bekleniyor. Tahliye işlemi bölge aşiretlerinin lider ve şeyhlerinin arabuluculuğuyla gerçekleşecek.

Tahliye sürecinin tek seferde mi yoksa gruplar halinde mi yapılacağına dair şimdiye kadar herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) 22 Eylül’de yayınladığı raporda SDG’nin söz konusu tarihten yaklaşık bir hafta önce Deyrizor kırsalındaki Ebu Hammam beldesinde tutukladığı Eş-Şaitat aşireti mensubu 9 kişiyi serbest bıraktığını bildirdi. Gözlemevi bu kişilerin SDG’ye karşı siyasi gösteri düzenleyen Deyrizor halkına katıldıktan sonra tutuklandıklarını kaydetti.

Öte yandan, aktivistlerin aktardığına göre Haseke vilayetine bağlı Kamışlı kenti dün (cuma) sabah saatlerinde şiddetli bir patlamayla sallandı. Aktivistler patlamanın Kamışlı Havalimanı’nda konuşlu Rus güçlerinin düzenlediği askeri eğitimden kaynaklandığını, Rusların tatbikatta gerçek mühimmat kullandığını belirtti. Eğitimlerde top ve mermi atışlarının yapıldığı tahmin ediliyor.

Gözlemevi 9 Kasım’da Kamışlı kentinde patlama seslerinin duyulduğunu rapor etmişti. Sonraki günlerde bu patlamaların Kamışlı Havalimanı’nda konuşlu Rus güçlerinin düzenlediği askeri eğitimlerde meydana geldiği ortaya çıkmıştı. Rus güçleri, basın yayın organlarında Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğu bölgesini hedef alacak bir operasyon başlatacağı haberlerinin çıkmasından bu yana ‘eğitim ve tatbikatlarına’ hız verdi.

Kamışlı Havalimanı Ruslar tarafından kullanılıyor ve havalimanında en az 4 helikopter bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde eğitim ve tatbikatların başlamasıyla havalimanına savaş uçakları da getirildi.

Suriye’nin güneyine gelince, aktivistlerin aktardığına göre rejim güçleri dün Dera kentinin doğu kırsalında yer alan Batı El-Gariya beldesinin uzak mahallelerinde bedevi Araplara ait bir çadır kampına baskın düzenledi, çadırda kalan birkaç kişiyi tutukladı ve onları şimdiye kadar bilinmeyen bir yere götürdü. Söz konusu kişilerin tutuklanma sebebi ise henüz açıklanmadı.

Gözlemevi geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda, rejime bağlı güvenlik birimlerinin 20 Kasım sabahında Dera kentinin orta kırsalındaki Dail ilçesine giden yolun üzerindeki Hırbe Gazala beldesi yakınlarında bir çadır kampına baskın yaptığını aktardı. Gözlemevi rejim güçlerinin baskın sırasında bir genci öldürdüğünü, gencin kardeşi ile başka bir kişiyi de tutukladığını belirtti. Ancak baskının sebebi hakkında bilgi vermedi. Bu kampta Süveyda kırsalında yerinden edilen aşiretlerin kaldığı biliniyor.

Şarku’l Avsat