Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlıği: Henüz Omikron varyantı tespit edilmedi

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantı Omikron’un henüz ülkede tespit edilmediğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, bugün düzenlediği basın toplantısında, aşıların yeni varyantlardan korunmanın en önemli yöntemlerinden biri olduğunu bir kez daha vurgulayarak, herkese bir an önce aşı olma çağrısında bulundu.

Dr. Abdulali, son 24 saat içerisinde 24 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 549 bin 695’e çıktığını bildirdi.

Sözcüye göre, 32’si son bir günde olmak üzere şu ana kadar 538 bin 856 kişi iyileşirken, son 24 saatte 1 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 8 bin 833’e yükseldi.

Halk Sağlığı Kurumu (Weqaya) Başkanı ise, ülkede Omikron varyantının henüz kimsede tespit edilmediğini söyleyerek, varyantların ülkeye girişini önlemek için ilgili makamlarla uluslararası düzeyde riskleri değerlendirdiklerini belirtti.

Diğer yandan, İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Talal eş-Şalhub, koronavirüse karşı uygulanan tedbirlerin bir hafta içerisinde 871 kez ihlal edildiğini açıkladı.

Şarkul Avsat