Riyad yönetimi, Koronavirüs Pandemisi Gölgesinde İnsan Ticaretiyle Mücadelede Ulusal ve Uluslararası Koordinasyon başlıklı foruma ev sahipliği yapıyor.

Suudi Arabistan insan kaçakçılığı ile mücadelesini sürdürüyor

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Dr. Avad el Avad, ülkesinin insan kaçakçılığı ile mücadeledeki başarısına işaret ettiği açıklamasında insan ticaretini ‘suç ve insanlık dışı bir eylem’ olarak nitelendirdi. Ülkesinin söz konusu suçla mücadele için uluslararası alanda yürütülen çabaları desteklediğini vurguladı.

Avad açıklamasında ilgili küresel sınıflandırmalar ve göstergelerde görülen ilerlemenin, ‘yasal ve kurumsal yapının gelişmesine, çalışma ortamının iyileştirilmesine ve toplumun tüm kesimlerinin korunmasına yansıyan insani yardım çalışmalarına verdiği desteği gösterdiğini’ vurguladı.

Avad, Ortadoğu’da insan ticaretiyle mücadelenin zorluklarının ele alındığı üçüncü hükümetler forumunda yaptığı konuşmada ‘Suudi Arabistan’ın insan ticareti ile mücadele sisteminin oluşturulması, söz konusu suçla ilgili komite teşkil edilmesi, ulusal bir strateji başlatılması, ilgili sözleşme ve protokollere uyulması, söz konusu suçlardan herkesin korunmasına katkıda bulunması ile mağdurlara yardım ve tazminat sağlanması da dahil olmak üzere entegre bir sistem aracılığıyla insan ticareti suçlarıyla mücadeleye büyük önem verdiğini’ vurguladı. Sanal olarak düzenlenen ve Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı forum, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkelerinde ve birçok Arap ülkesinin insan ticaretiyle mücadele ile ilgili komite başkanlarının ve uluslararası temsilcilerin katılımıyla dün başladı.

İki gün sürecek forumda söz alan BAE İnsan Ticaretiyle Mücadele Ulusal Komitesi Başkanı Dr. Enver Karkaş, söz konusu suçla mücadele için ülkeler arasında deneyim alışverişinin ve bilgi aktarımının önemini vurguladı.

Bahreyn Forum Sekreterliği de konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘forumun önemine ve bölgedeki insan ticareti suçlarıyla mücadelenin zorluklarıyla yüzleşmedeki rolüne’ işaret etti.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin Körfez İşbirliği Konseyi Ülkeleri Bölge Temsilcisi Yargıç Dr. Hatem Ali ve Bahreyn Krallığı Uluslararası Göç Kuruluşu Başkanı Muhammed Al-Zerkani de söz konusu suçlarla yüzleşmek için bölge ülkeleri ve uluslararası kuruluşlar arasındaki iş birliği ve koordinasyonun güçlendirilmesinin önemini vurguladılar.

ABD’nin insan kaçakçılığını takip ve mücadeleden sorumlu isim olan Büyükelçi Carrie Johnston da ‘bu tür forumların insan kaçakçılığıyla mücadeledeki rolü ve koronavirüs pandemisi ile birlikte gündeme gelen mevcut zorluklar’ hakkında bir konuşma yaptı.

Foruma ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’a övgüde bulunan katılımcılar Riyad’ın insan kaçakçılığıyla mücadelede ile ilgili son zamanlarda göstermiş olduğu üstün gayretlere, bu bağlamda benimsediği yapısal reformlara ve özellikle de koronavirüs pandemisi gölgesinde gösterdiği olağanüstü çabalara dikkat çektiler.

Forum bu yıl “Koronavirüs Pandemisi Gölgesinde İnsan Ticaretiyle Mücadelede Ulusal ve Uluslararası Koordinasyon” başlığı ile yapılıyor. Forum, ulusal komitelerin insan ticareti suçlarını ele almak adına ortak eylem planları geliştirebilmesi için, özellikle koronavirüs salgını gölgesinde, Ortadoğu’da insan ticareti suçlarıyla mücadele alanındaki zorlukları ve bu başlıkta ortaya çıkan gelişmeleri tartışıyor. Krallığın bu yılki foruma ev sahipliği yapması, insan ticareti suçuyla mücadele ve hükümetin bu suça dair attığı önemli adımları gösterir nitelikte. Krallık ayrıca söz konusu suçtan dolayı mağdur olanları da desteklemeye devam ediyor. Söz konusu çabalar, Suudi Arabistan’ın ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan İnsan Ticaretiyle Mücadele Endeksi’nde belirtilen ilerlemesiyle görülüyor.

Şarkul Avsat