Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek

Yemen Dışişleri Bakanlığı’ndan bazı önemli başkentlere büyükelçi atama kararı

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Yemenli kaynaklara göre Dışişleri Bakanlığı, Yemen diplomasisinin uluslararası sahnedeki varlığını pekiştirmek için Washington başta olmak üzere uluslararası düzeydeki bazı önemli başkentlere büyükelçiler atama yönünde adaylık dosyaları gönderdi.

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek, İtalyan mevkidaşı, Temsilciler Meclisi ve Senato başkanlarıyla temaslarda bulunacağı resmi ziyaret için İtalya’nın başkenti Roma’ya gitti. Bakan aynı zamanda Yemen’de faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların yetkilileriyle de bir araya gelecek.

Mübarek’in, İtalya Dışişleri Bakanlığı ve İtalyan Uluslararası Siyasal Araştırmalar Enstitüsü (ISPI) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenecek 2021 Akdeniz Diyalogları Forumu’na katılması planlanıyor. Konferansta geleneksel politikalar ve ortak zorlukların yeniden gözden geçirilmesi, bu zorluklarla bölgesel ve uluslararası düzeyde mücadele edilmesi yönünde yeni fikirler ve öneriler geliştirilmesi hedefleniyor.

Kimliğini açıklamayı reddeden söz konusu kaynaklara göre, büyükelçi adaylık dosyaları yaklaşık iki hafta önce ilgili ülkelere gönderilmişti. Ancak kaynaklar, aday isimlerinin gönderildiği diğer başkentler hakkında daha fazla ayrıntı veremeyeceklerini ifade etti.

Birkaç gün önce Yemen, eski hükümet sözcüsü Racih Badi’nin boş büyükelçilikleri atama kapsamında Doha’ya büyükelçi olarak atandığını duyurmuştu.

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek, geçtiğimiz aylarda, son yıllardaki birçok suistimal nedeniyle boş bırakılmış dış politikaya yeniden hayat verme yönünde diplomatik performansı değerlendirmek ve kapsamlı incelemeler yapmak için entegre bir program başlatmıştı.

Yemen diplomasisine yakın kaynaklara göre Bakan Mübarek, bugüne kadar başta birkaç kez ziyaret ettiği Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere yurtdışındaki diplomatik misyonların rolünü etkinleştirmeyi başardı.

Kaynaklar, Yemen’in bu adaylıklarla ilgili olarak önümüzdeki birkaç hafta içinde ilgili ülkelerden yanıt beklediğini belirtti.

Bakan Mübarek, daha önce Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, bakanlığın diplomatik birimlerinin 2015’ten bu yana en az yüzde 45 azaldığını açıklamış, “Misyonlar için daha verimli ekipler elde etmeye, her kıtada edinmemiz gereken siyasi yaklaşımlar ve stratejiler geliştirmeye, nasıl hareket edeceğimizi belirlemeye çalışıyoruz” demişti.

ABD, Japonya, Çin, İspanya, Etiyopya ve Türkiye, henüz Yemen büyükelçisi atamamış olan ülkelerin başında geliyor.